Śmiech to zdrowie

„Śmiech to zdrowie” – zapewne niejeden raz słyszałaś to powiedzenia.

I być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z faktu, ile w tym z pozoru błahym powiedzeniu jest prawdy. Śmiech sprawia, że relaksujemy się i odprężamy, myślimy pozytywnie, odreagowujemy stres, poprawiamy przemianę materii, zwiększamy pojemność płuc, normujemy wysokie ciśnienie krwi, dotleniamy serce, uśmierzamy ból, wzmacniamy system immunologiczny i poprawiamy kontrolę nad głosem.
Badania szwajcarskich fizjologów udowodniły też, że smutne dzieci wolniej rosną, stąd prosty wniosek – śmiech pobudza także produkcję hormonu wzrostu.

Warto więc podjąć działania mające na celu zwiększenie naszego poczucia humoru. Jak to zrobić? Przede wszystkim przynajmniej raz dziennie powinni się porządnie pośmiać, oglądać zabawne filmy, występy ulubionych komików itp. Pomaga też zapamiętywanie dowcipów i ich opowiadanie, czytanie stron gazet i pism z zabawnymi obrazkami czy spotykanie się z ludźmi, którzy mają duże poczucie humoru i są pozytywnie nastawieni do życia.

Ciekawym pomysłem, polecanym przez psychologów, będzie też stworzenie własnego kącika śmiechu – wypełniamy go tym wszystkim, co może nas rozśmieszyć, wywołać na naszej twarzy uśmiech, i zaglądamy tam tak często, jak to tylko możliwe.

Warto też postawić na kreatywność i w życiu szukać nowych sposobów pobudzania do śmiechu. Przydatne może się także okazać nauczenie sie dystansu do siebie i śmianie się z własnych wad. Szukajmy śmiesznych sytuacji dookoła siebie, a na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.

Reply