Sport w przypadku choroby
Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana również wtedy, kiedy cierpimy na różne choroby. Musimy jednak zachować ostrożność i umiar, szczególnie w przypadku schorzeń przewlekłych.
Cukrzyca
W przypadku cukrzycy aktywność fizyczna jest jak najbardziej potrzebna, a nawet konieczna. Już samo zmniejszenie masy ciała przy cukrzycy typu II może unormować poziom glukozy we krwi. Ćwiczenia pozwalają organizmowi zyskać lepszą wrażliwość na insulinę. Poprawiają także krążenie i przeciwdziałają niedokrwieniu kończyn dolnych. Chorzy na cukrzycę powinni jednak skonsultować rodzaj wybranej aktywności z lekarzem.
Ze względu na podatność na zakażenia oraz trudność gojenia ran nie jest np. wskazane pływanie lub gimnastyka w wodzie. Zawsze trzeba pamiętać o zabezpieczaniu stóp wygodnym obuwiem. By nie dopuścić do niedocukrzenia, 2-3 godziny przed wysiłkiem zjedz powoli wchłaniające się węglowodany, np. chleb, ryż, makaron czy ziemniaki.
Nadciśnienie
Sport przy nadciśnieniu jest dozwolony przede wszystkim wtedy, gdy ciśnienie jest uregulowane lekami. Dodatkowo należy wybrać taką dyscyplinę, która nie spowoduje znacznego skoku ciśnienia. Ważne jest też nastawienie do sportu, aby robić to wyłącznie dla siebie, bez żadnej rywalizacji. Gdy zauważymy, że oddech jest coraz szybszy, mamy dużą zadyszkę, natychmiast przerwijmy trening!
Z pewnością nikomu nie zaszkodzi spacer czy marsz. Korzystne są także nieforsowne biegi, szczególne narciarskie, pływanie oraz jazda na rowerze. Przeciwwskazaniem są wyczerpujące ćwiczenia na siłowni, dźwiganie ciężarów czy zapasy i podobne sporty.
Ból kręgosłupa
Bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego np. z powodu dyskopatii, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów biodrowych kręgosłupa często są powodem lęku przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną, przez co ograniczamy ruch do minimum. Jest to poważny błąd! Ćwiczenia są bardzo ważne i potrzebne w terapii bólów kręgosłupa.
W tego rodzaju schorzeniach wskazana jest codzienna gimnastyka wzmacniająca „gorset mięśniowy”, czyli mięśnie brzucha, grzbietu oraz pośladków. Ćwiczenia powinny być dopasowane indywidualnie. Dobrze jest stosować dodatkowo elementy stretchingu, czyli rozciąganie. Polecane jest też pływanie. Woda powoduje rozluźnienie mięśni i zmniejsza ból. Zakazane są ćwiczenia siłowe oraz skłony i skręty ciała.
Otyłość
Sport dla osób otyłych jest jak najbardziej polecany. Dzięki regularnym ćwiczeniom waga zmniejszy się i spalimy nadmierną tkankę tłuszczową. Zmniejszy to również przykre dolegliwości mające związek z otyłością, takie jak: ból stawów i kręgosłupa, objawy niewydolności żylnej, choroby serca itd.
Początki na pewno nie będą łatwe, szczególnie u osób z dużą nadwagą. Dlatego zacznijmy od spacerów, a następnie dołączmy pływanie, gimnastykę. Z czasem zobaczymy rezultaty, a nasza kondycja i sylwetka znacznie się poprawią. Jednak musimy być cierpliwi i zachować systematyczność.