Sposoby na przeziębienie i grypę

Sposoby na przeziębienie i grypę

Sposoby na przeziębienie i grypę

Każda infekcja zarówno wirusowa, jak i bakteryjna potrafi skutecznie uprzykrzyć nam życie. W dodatku nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji. Jednak istnieje wiele domowych sposobów, które zahamują rozwój choroby w początkowej jej stadium, co oczywiście nie wyklucza konieczności odbycia porady lekarskiej.

Przede wszystkim wypoczynek. Wygrzanie się pod kołdrą co najmniej 4-5 dni daje pozytywne efekty. Osłabiony organizm ma wówczas czas, by stawić czoła bakteriom i wirusom, które spowodowały infekcje.

Objawy przeziębienia i grypy

Częstym objawem przeziębienia i grypy jest nadmierna suchość nosa oraz gardła. Wysuszona w ten sposób błona śluzowa sprzyja wszelkim zakażeniom. Aby temu zapobiec warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który zapewni odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się chory. W przypadku jego braku można posiłkować się mokrymi ręcznikami, które trzeba rozwiesić na kaloryferach. Świetne efekty przynoszą inhalacje z soli, kwiatu lipy czy szałwii. Pamiętaj o spożywaniu właściwej ilości płynów. Organizm podczas gorączki bardziej się poci, przez co może dojść do odwodnienia.

Ból gardła

Na ból gardła najlepiej sprawdzają się herbatki z malin, lipy czy czarnego bzu. Świetnie rozgrzewają w przypadku dreszczy i tym samym łagodzą dolegliwości bólowe jamy ustnej.

Ponadto na gardło dobroczynny wpływ na sól kuchenna, z której przygotowuje się roztwór do płukania. I choć może nie być zbyt przyjemny, a wręcz bolesny, to jednak efekt końcowy może być zaskakujący dla niejednego chorego.

W drodze wyjątku można spróbować naparu z rumianku albo gotowych płukanek do odkażania jamy ustnej. Bardzo dobry wpływ w nawilżaniu dróg oddechowych mają cukierki, których zadaniem jest hamowanie stanu zapalnego.

Kaszel

A na kaszel syrop o działaniu nawilżającym, który później należy zmienić na wykrztuśny. Zapobiega gromadzeniu się śluzu w oskrzelach. Można poprosić kogoś z najbliższych o oklepywanie pleców spirytusem.

Pamiętaj, aby w domu utrzymywać właściwą temperaturę. Optymalnie jest, gdy kształtuje się na poziomie około 20 stopni Celsjusza. Zarówno przegrzanie, jak i wyziębienie nie odbija się pozytywnym echem na stanie naszego zdrowia.

Reply