Co to jest architektura pasywna?

Architektura pasywna

Co to jest architektura pasywna?

Architektura pasywna jest obecnie bardzo popularna na terenie Niemiec i Austrii. Należy ona do typu budownictwa wysoko energooszczędnego, więc nie dziwi fakt, że zyskuje zainteresowanie krajach, w których budynek musi być ogrzewany przez większą część roku.

Możemy zatem oczekiwać, że w najbliższym czasie jej popularność w Polsce gwałtownie wzrośnie.

Architektura pasywna – najważniejsze założenia

Podstawową właściwego funkcjonowania domu wybudowanego zgodnie z zasadami architektury pasywnej jest spełnienie kilku ważnych warunków. Najważniejsza jest konsekwencja w podejmowaniu decyzji. Już na etapie projektu wybiera się odpowiednie i konieczne do właściwego funkcjonowania technologie, określa się układ pomieszczeń w odniesieniu do stron świata itd. Dlatego niemożliwe jest stworzenie z domu obiektu pasywnego, gdy rozpoczęto budowę z innym zamysłem.

Budynek zasilany jest głównie energią słoneczną, więc ważne jest usytuowanie, a także otoczenie działki. Słońce świeci po stronie południowej, więc w tym miejscu będą znajdowały się duże przeszklenia i kolektory słoneczne, po stronie północnej natomiast nie umieścimy wielu dużych otworów okiennych. W związku z tym niewskazane jest sąsiedztwo drzew czy budynków rzucających cień na południowe ściany domu.

Cechy charakterystyczne architektury pasywnej

Cecha charakterystyczną tego typu budynków jest prosta bryła zaplanowana na rzucie prostokąta, pozbawiona załamań, kantów, wysunięć, która pozwala uniknąć mostków cieplnych, czyli niepotrzebnej straty ciepła. Dodatkowym gwarantem energooszczędności jest idealna szczelność domu. Świeże powietrze, ogrzane w stykających się przewodach przez powietrze zużyte, dostarczane jest do pomieszczeń przez rekuperatory. Pozwala to zminimalizowanie strat ciepła, a co za tym idzie – na zmniejszenie potrzeby ogrzewania. Ważnym źródłem energii staja się wtedy sami mieszkańcy. Dodatkową energię otrzymuje się z kominka, z którego wyprowadzona jest sieć instalacji grzewczej.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym spada nawet o 80-90%. Jest to dom tani w utrzymaniu, wygodny i niewiele droższy w budowie od innego budynku. Aby użytkownicy byli z niego zadowoleni, musi być dobrze wykonany, ponieważ nawet niewielkie błędy wykonawcze mogą doprowadzić, że budynek nie będzie „działał” jak należy.

Poniższy film przedstawia główne zagadnienia związane z domami pasywnymi.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=T_IUxSiIAtI&feature=fvwp&NR=1[/tube]

Reply