Taniec dla ciała i duszy
Taniec to więcej niż muzyka i rytm. Leczy bóle, odchudza, łagodzi stres. Włącz ulubioną płytę i… tańcz! Znasz przyjemniejszą terapię?
Korzyści jakie niesie ze sobą taniec jest naprawdę mnóstwo. Taniec wprawia w ruch wiele mięśni, łagodzi stres oraz ból. Poprawia krążenie krwi, ukrwienie skóry, elastyczność stawów, koordynację ruchów, wpływa na pracę jelit, a także zwiększa wydolność płuc. Podczas tańca dotleniamy wszystkie komórki naszego ciała.
Poza tym taniec relaksuje, odchudza i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, które są uwalniane z potem. Poruszanie biodrami wpływa korzystnie na ukrwienie organów płciowych, co jest ważne szczególnie u osób mających problemy seksualne, obniżone libido lub cierpiących na impotencję.
Taniec leczy jednak nie tylko ciało, ale również duszę. Pomaga pokonać nieśmiałość, blokady psychiczne, zmniejsza stres.
Muzyka łagodzi obyczaje i dodaje energii. Każdy z nas inaczej reaguje na dźwięki, dlatego paradoksalnie uważa się, że niektórzy znakomicie potrafią wyciszyć się i odprężyć, słuchając szybkiej, rytmicznej i głośnej muzyki. Innych natomiast energetyzują charakterystyczne dla melodii Wschodu długie, jednostajne dźwięki. Szczególnie dobry wpływ na nasze ciało i emocje mają utwory Mozarta i Vivaldiego. Ale tak samo dobrze działa na nas rytm walca czy bossa novy. Równie ważny jak muzyka jest w choreoterapii sam ruch. Tu również nie ma reguł; poza tą, że tempo tańca musi być dopasowane do Twoich możliwości i upodobań. Dlatego możesz wybrać to, co najbardziej Ci odpowiada. Najlepiej, gdy po każdym szybkim tańcu następuje taniec relaksujący. taki odprężający utwór powinien też kończyć cały seans.
Wybierz właściwy taniec. Jeśli tylko nic Ci nie dolega, możesz tańczyć tak, abyś miała z tego jak najwięcej radości. Jeżeli masz problemy ze zdrowiem, skonsultuj się z lekarzem. Niektóre rodzaje tańca mogą zaostrzyć dolegliwości. Wcale jednak nie musi tak być. Wybierając rodzaj tańca, powinnaś zachować ostrożność, jeśli masz:
- NADCIŚNIENIE.Mimo iż ruch obniża ciśnienie, zbyt gwałtowny może Ci zaszkodzić. Uważaj na rock and roli i taniec nowoczesny.
- PROBLEMY Z KRĘGOSŁUPEM. Ograniczaj liczbę skłonów. Szczególnie w tańcach latynoskich. Nie przesadzaj z podskokami i silnymi ruchami bioder (taniec hinduski, cygański i taniec brzucha). Trzymaj się prosto!
- BÓLE STAWÓW. Uważaj na szybkie, forsowne tańce, np. rock and roli, taniec hinduski.
- ZESPÓŁ JELITA NADWRAŻLIWEGO. Nie wskazany jest dla Ciebie taniec brzucha: pobudza pracę jelit
- DEPRESJĘ. Unikaj tańców bardzo dynamicznych, a także wyczerpujących.
Vademecum tańczącej
Terapia tańcem niekoniecznie musi przebiegać pod okiem fachowca. Możesz tańczyć też w domu. Mamy dla Ciebie parę wskazówek. Pamiętaj:
- TAŃCZ, ILE CHCESZ. To, jak długo tańczysz, zależy tylko od Twojego stanu psychicznego i fizycznego.
- NAJLEPIEJ ZACZĄĆ OD ROZGRZEWKI. Weź kilka głębokich oddechów, a potem rozmasuj głowę, dłonie, ramiona, tułów i nogi.
- PORUSZAJ CAŁYM CIAŁEM. Kręć szyją, dłońmi, stopami, biodrami, a potem się rozluźnij. Jeśli zaczniesz mimowolnie wykonywać jakieś ruchy, nie przerywaj.
- URUCHOM WYOBRAŹNIĘ. Pomyśl, że po Twoim ciele: barkach, ramionach, plecach i nogach przetacza się kula. Poruszaj się tak, jakbyś chciała ułatwić jej wędrówkę. A potem znów zacznij tańczyć.
- RÓB PRZERWY. Jeśli się zmęczyłaś, usiądź, weź kilka głębokich oddechów, by wyrównać oddech.
- PIJ DUŻO WODY. W czasie każdej przerwy w tańcu. To bardzo ważne.
Samba z żelazkiem
Twoje ciało może tańczyć nawet podczas zwykłych zajęć domowych: kiedy prasujesz, lekko kołysz biodrami, przenosząc ciężar ciała z jednej nogi na drugą; oglądając telewizję, kręć nadgarstkami i lekko poruszaj głową. Czy wiesz, że tańczyć mogą również Twoje oczy, broda i nos? Kiedy jesteś bardzo zmęczona, włącz płytę, połóż się na kanapie i w rytm muzyki zakreślaj kształty przedmiotów w pokoju, poruszając gałkami ocznymi. A potem to samo ćwiczenie powtórz brodą i nosem. Nie bagatelizuj nawet najmniejszego wysiłku. On też ma wpływ na cały Twój organizm, bo żaden ruch nie pozostaje w izolacji. Na przykład rozluźnienie mięśni wokół oczu pomaga zrelaksować te, które znajdują się wzdłuż kręgosłupa, a zwykłe ruchy brody mogą odblokować napięcie mięśni karku.
Co warto wiedzieć o choreoterapii?
Wywodzi się z tańca współczesnego, ale nawiązuje też do rytualnych tańców plemiennych, z czasów, kiedy ruch był naturalnym sposobem wyrażania emocji. Nie uczy techniki: kroków czy ich kombinacji. Uczestnikiem może być każdy, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej.
Muzyka i ruch zamiast tabletki
Terapia tańcem obok psychoterapii to jedna z metod wspomagających leczenie ludzi mających nerwicę, depresję i inne zaburzenia o podłożu psychicznym. W ostatnich latach terapia
tańcem przynosi coraz lepsze efekty również w leczeniu anoreksji i bulimii. Takie zajęcia z wykorzystaniem muzyki i ruchu ciała odbywają się między innymi w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Szczególnie popularną, a zarazem najprostszą formą terapii są tańce w kręgu (o śródziemnomorskim rodowodzie). Dają one tańczącym poczucie wsparcia, więzi i wspólnoty. W grupie nie ma liderów. Wszyscy są dla siebie równorzędnymi partnerami.