Pierwsza pomoc w przypadku udaru
Jak podają statystyki, w Polsce na udar mózgu cierpi około 70 tysięcy osób. Choroba dotyka najczęściej ludzi po czterdziestym roku życia, choć tak naprawdę przydarzyć się może każdemu. Kluczowe znaczenie dla samego chorego ma fakt, jak szybko trafi pod fachową opiekę od momentu pojawienia się pierwszych symptomów.
Udar mózgu – objawy
Pierwsze objawy chorobowe występują w momencie, gdy w mózgu dochodzi do pojawienia się pierwszych zmian. Do najczęstszych zwiastunów chorobowych zaliczyć możemy:
- kłopoty z widzeniem, zazwyczaj w jednym oku,
- osłabienie, drętwienie rąk, nóg, mrowienie kończyn lub niekiedy nawet ich niedowład,
- zataczanie się,
- chory słyszy, co się do niego mówi, jednak poleceń nie rozumie,
- kłopoty z mową,
- silny ból głowy powodujący czasem utratę przytomności.
Prosty test
Jest bardzo prosty test sprawdzający, czy dana osoba może cierpieć na udar mózgu. Wystarczy, że się uśmiechnie. Jeśli podnosi tylko jedną połowę ust, obawy mogą być jak najbardziej prawdopodobne.
W takiej sytuacji niezwłocznie wezwij karetkę pogotowia! Chora osoba musi jak najprędzej znaleźć się na oddziale neurologicznym. Jednak do momentu przyjazdu lekarza zapewnij pacjentowi bezpieczeństwo.
Gdy nie utracił przytomności należy ułożyć chorego na plecach z uniesionym lekko tułowiem. Absolutnie nie powinno podawać się żadnych leków, jedzenia czy picia. Wskazany może być zimny okład na czole.
W przypadku, gdy chory stracił przytomność należy go ułożyć na boku, aby zminimalizować ryzyko zakrztuszenia się. Może zdarzyć się zatrzymanie krążenia. W takiej sytuacji niezwłocznie należy rozpocząć masaż serca na zmianę ze sztucznym oddychaniem – 30 uciśnięć na dwa wdechy.
Niemal 50 procent chorych z udarem mózgu po ataku może odzyskać pełną sprawność i nadal cieszyć się życiem. Warunkiem jest udzielenie mu jak najszybszej pomocy.