Czy warto założyć aparat na zęby?
Jak w każdej kwestii, także w kwestii pięknych zębów, ile ludzi, tyle opinii, ale mówi się, że piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Czy warto więc poświęcić mu swoje pieniądze i czas? Jak zadbać o to, aby uśmiech był naprawdę piękny?
Kilka słów na ten temat dzisiaj. Zapraszamy do lektury!
Przygotowanie do założenia aparatu na zęby
Na dobrą sprawę aparat ortodontyczny możemy założyć w każdym wieku. Jeśli zrobimy to wcześniej, jako dzieci, w dorosłym życiu będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem. Pierwsze wizyty u ortodonty zalecane są, gdy pojawią się już wszystkie stałe zęby, po to, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli wada zostanie rozpoznana wcześniej, łatwiej ją będzie skorygować.
Obecnie aparat zakładają również 20- czy 30- latkowie. Leczenie w ich przypadku może i trwa dłużej, ale jest równie skuteczne. Zanim zdecydujemy się na aparat ortodontyczny stały lub ruchomy, potrzebne będą: szereg zdjęć szczęki – pantomogram i zdjęcie cefalometryczne szczęki. Prześwietlenia pozwolą ocenić stan ułożenia zębów i dalsze leczenie. Nie zawsze jest konieczność usuwania zębów, czasem wystarczy je dobrze „oszlifować” i również da nam to gwarancje sukcesu.
Pierwsza wizyta u ortodonty – co warto wiedzieć?
Podczas pierwszego spotkania z ortodontą przeprowadzony zostanie wywiad, oceniony stan zębów, ich ułożenie, a także zaplanowane zostanie dalsze leczenie. W zależności na jaki aparat się zdecydujemy pobierze wyciski zębów i przygotuje aparat do założenia.
Aparaty stałe zakłada się na około 1,5 do 2 lat. Do wyboru są tradycyjne metalowe lub nieco droższe aparaty ceramiczne. Zalecane są comiesięczne wizyty, w trakcie których lekarz będzie odpowiednio korygował układ zębów. Sam początek jest mało przyjemny, zęby mogą delikatnie pobolewać. Należy unikać twardych posiłków i kategorycznie nie można żuć gumy – może ona zalepić aparat i trzeba go będzie czyścić. Chwile wyrzeczeń opłacą się, bo już po paru tygodniach zobaczymy poprawę.
Efekty noszenia aparatu na zębach
Po 1,5 roku do 2 lat aparat będzie gotowy do zdjęcia. W trakcie wizyt również będzie można go zdejmować do kontroli i ewentualnego leczenia. Zęby są proste, ale żeby nie zaprzepaścić świetnego wyniku, na kolejny rok zakłada się druty retencyjne, które zapobiegną ponownemu przesunięciu się zębów i zatrzymają je w miejscu po wyprostowaniu.
Leczenie ortodontyczne nie należy do najtańszych, za jeden łuk trzeba zapłacić około 1600-1700 zł, a do tego doliczyć koszty leczenia przez 2 lata. Najprawdopodobniej uzbiera się kwota blisko 7-8 tysięcy. Jednak nie koszty są tu istotne, najważniejsze są piękne efekty, dzięki którym można cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe życie, a co najważniejsze – wyeliminować wadę zgryzu i przywrócić prawidłowe ułożenie zębów.