Samopoczucie kobiety a hormony

kobieta

Samopoczucie kobiety a hormony

Powodują, że jednego dnia czujesz się piękna, radosna, pewna siebie, a następnego nie możesz patrzeć na siebie w lustrze, jesteś przygnębiona, albo wściekła. Poznaj jaką moc mają hormony, a będziesz mogła wykorzystać ich siłę w odpowiednim czasie!

 

Miesiączka

Pierwszy dzień menstruacji to jednocześnie pierwszy dzień cyklu. Kiedy pojawia się miesiączka, znaczy, że nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, a więc pogrubiała, gotowa na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej śluzówka macicy staje się bezużyteczna. Żeby ją usunąć następuje właśnie krwawienie miesięczne. W czasie menstruacji śluzówka złuszcza się i jest wydalana razem z krwią. W tym okresie jajniki zaczynają wytwarzać więcej estrogenów. Hormony te odbudowują śluzówkę macicy, która pojawi się na miejsce tej usuniętej w czasie miesiączki. Dzięki temu estrogeny przygotowują macicę do kolejnego cyklu miesiączkowego. Teraz twoje samopoczucie jest lepsze. Chociaż w pierwszych dniach okresu możesz czuć się nieco obolała, to jednak twoja forma powoli wraca do normy. Po miesiączce organizm wchodzi w fazę folikularną. Hormon folikulotropowy FSH daje impuls do rozwoju pęcherzyków w jajniku.

W czasie dwóch pierwszych dni menstruacji powinnaś dać sobie chwilę na odpoczynek. Możesz czuć się trochę osłabiona, dlatego dobrze jest pomyśleć, aby w twojej diecie znalazły się produkty zawierające żelazo, takie jak drób, ryby czy szpinak, które podniosą ilość czerwonych krwinek i dodadzą ci energii. Zaraz po miesiączce twój mózg jest wydajniejszy, jesteś pomysłowa, spostrzegawcza, bez problemu zapamiętujesz nowe rzeczy i szybciej się uczysz. Jest to idealny czas na zaplanowanie ważnej rozmowy lub np. egzaminu na prawo jazdy. Fachowcy nie bez przyczyny często nazywają ten czas pomenstruacyjną euforią.

kobietaJajeczkowanie

Mniej więcej w połowie cyklu występuje owulacja. Hormon FSH daje jajnikom znak, aby zaczęły produkować więcej estrogenów. W tym czasie w jajniku jeden z pęcherzyków – pęcherzyk dominujący, staje się dojrzały. Żeby mógł się otworzyć i uwolnić komórkę jajową, potrzebuje pomocy drugiego hormonu przysadkowego – LH. Pojawia się owulacją. Teraz czujesz przypływ energii, jesteś radosna i nastawiona optymistycznie do świata.

Czujesz się pięknie, atrakcyjnie i jesteś pewna siebie. Rośnie też twoja ochota na seks, dzieje się tak, ponieważ jest to najlepszy czas na zajście w ciążę, a więc organizm daje ci sygnał, że jest to odpowiedni moment. Komórka jajowa jest przygotowana na zapłodnienie. W tych dniach bez problemu uda ci się przekonać innych do twoich pomysłów. Masz w sobie wiele sił i odwagi.

Po owulacji

Kilka dni po jajeczkowaniu poziom estrogenów spada, pojawia się z kolei większa ilość progesteronu. Hormon ten powoduje, że śluzówka macicy robi się rozpulchniona i gruba, czyli gotowa na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Jeżeli jednak nie zajdziesz w ciążę, w organizmie rozpocznie się wielkie sprzątanie. Duża ilość progesteronu, a niski poziom estrogenów powoduje, że zbliża się zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Czujesz się osłabiona, nie masz na nic ochoty, ani energii. Pojawiają się huśtawki nastrojów i chandra. Musisz jakoś przetrwać ten ciężki czas. Lepiej unikaj teraz ambitnych wyzwań, trudnych rozmów lub spotkań, które mogłyby cię zranić albo zdenerwować. jest to czas, gdy wszystko przeżywasz dużo mocniej. Na poprawę nastroju możesz zapisać się do fryzjera czy kosmetyczki, iść na masaż, basen lub skorzystać z sauny.

kobietaPrzed okresem

Jesteś nerwowa i od samego rana na wszystkich krzyczysz. Czujesz się fatalnie i najchętniej zostałabyś w łóżku pod kołdrą. Brakuje ci pewności siebie, nie wierzysz w siebie i czujesz się nieatrakcyjna. Swoje frustracje niestety często odreagowujesz na kłótni z najbliższymi. Wszystko przez cykl miesięczny, który właśnie znalazł się na szczycie fazy lutealnej. Przysadka mózgowa ogranicza produkcję hormonu LH i hormonu FSH, co sprawia, że jajniki do minimum zmniejszają wytwarzanie progesteronu oraz estrogenów. Dzieje się tak, aby przygotować niepotrzebnie pogrubiała błonę śluzową macicy do złuszczania się. Niedługo rozpocznie się następna menstruacja. Najprawdopodobniej to powoduje, że twoje samopoczucie tak gwałtownie się pogarsza. Pojawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), jesteś teraz bardzo drażliwa, czasami przygnębiona, a czasami nadpobudliwa. PMS dotyczy niestety nie tylko słabej kondycji psychicznej. W tych dniach możesz też odczuwać przykre objawy fizyczne, mianowicie być ociężała, gdyż zatrzymuje się woda w organizmie, skarżyć się na bolesność piersi i inne symptomy.

W tym czasie postaraj się więcej odpocząć i nie brać na siebie zbyt dużo obowiązków. Jeśli nie masz możliwości na odpoczynek spróbuj chociaż zadbać o swój nastrój, np. jedząc orzechy czy kilka kostek gorzkiej czekolady. Nie są to dobre dni na ważne spotkania, egzaminy czy negocjacje z klientami. Najlepiej zaczekać kilka dni, aż twoje samopoczucie się poprawi i powróci energia do działania. Kilka dni przed miesiączką jesteś też bardziej wrażliwa na ból, dlatego lepiej nie planuj wtedy wizyty u dentysty czy depilacji woskiem.

kobietaEstrogeny
Estrogeny są produkowane przez  jajniki. Najwięcej tych hormonów występuje zaraz przed owulacją. To właśnie one sprawiają, że kobieta może zajść w ciążę i czuje się bardziej pewna siebie.

Progesteron
Pojawia się po owulacji. Ma za zadanie przygotowanie odpowiedniego gruntu do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. To właśnie ten hormon odpowiada za ospałość i zmiany nastrojów. Ilość progesteronu zmniejsza się, kiedy nadchodzi miesiączka, czyli nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej.

Hormon luteinizujący (LH)
Hormon ten wytwarzany jest w przysadce mózgowej. W pierwszej fazie cyklu wzmaga w jajnikach produkcję testosteronu, z którego potem powstają estrogeny. W czasie jajeczkowania daje jajnikom sygnał do uwolnienia komórki jajowej.

Hormon folikulotropowy (FSH)
Jest produkowany w przysadce. Największe jego stężenie pojawia się w okolicy jajeczkowania. Pobudza pęcherzyki jajnikowe do dojrzewania i wpływa na zmianę testosteronu w estrogeny.

Reply