Wprowadzenie w świat dziennikarstwa obywatelskiego

O dziennikarstwie obywatelskim słyszało z pewnością wielu, ale nie każdy. Jeżeli jakimś cudem na moją stronę trafił ktoś, kto mimo wszystko nie wie co oznacza dziennikarstwo obywatelskie – powinien on przeczytać to krótkie wprowadzenie w świat słowa pisanego.

Zacznijmy od definicji. Za Wikipedią:

Dziennikarstwo obywatelskie (citizen journalism) – rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez niezawodowych dziennikarzy w interesie społecznym.

Fajnie, ale o co dokładnie chodzi? Otóż dziennikarstwo obywatelskie to nic innego jak „zajęcie” polegające na tworzeniu autorskich tekstów (przeróżnych: od newsów, przez ciekawostki, poradniki, informacje prasowe, aż po felietony czy reportaże) ich publikację. Co ważne, jak czytamy wyżej, odbywa się to w interesie społecznym – ma więc charakter społeczny, niekomercyjny i amatorski. Słowem: na dziennikarstwie obywatelskim się nie zarabia! Chociaż… nie do końca.

Ktoś spyta, po co właściwie to robić? Pisać tylko po to, żeby pisać? Właśnie tak! Jakkolwiek dziwnie może to zabrzmieć, dla wielu osób redagowanie artykułów jest swego rodzaju pasją, taką samą jak dla innych muzyka czy gra w piłkę. Jeżeli nie należysz do tego grona, wiedz, że dziennikarstwo obywatelskie poszerza też horyzonty, jest okazją do zarobienia paru groszy oraz formą promocji własnej strony/firmy/osoby. Najlepsi niekomercyjni dziennikarze mogą nawet złapać angaż w gazecie czy portalu internetowym. A zatem pisać naprawdę warto!

Dziennikarstwo obywatelskie = internet

Nietrudno się domyślić, że świat dziennikarstwa obywatelskiego to świat wirtualny. Trend ten rozwija się w zasadzie wyłącznie w internecie, bo przecież „normalne” gazety raczej nie opublikują naszych tekstów. Zaś portale internetowe – jak najbardziej.

Dziennikarstwo obywatelskie można więc uprawiać w sieci. I tylko w sieci. Gdzie konkretnie? Do czołowych serwisów dziennikarstwa obywatelskiego w Polsce należą:

  • Wiadomosci24.pl
  • Interia360.pl
  • Eioba.pl
  • iThink.pl

Prócz nich w Polsce funkcjonuje przynajmniej kilkanaście innych, wartościowych serwisów, do których można dodać swój artykuł, bez obaw o to, że znajdzie się on w złym towarzystwie. I z nadzieją, że przeczyta go spora rzesza internautów. Oczywiście jednym z nich jest Artykul.com.pl…

One Response

  1. slawek

Reply