Współczesne wróżby andrzejkowe

andrzejki

Współczesne wróżby andrzejkowe

Wieczór andrzejkowy miał ogromne znaczenie i rangę jeszcze kilkadziesiąt lat temu. To właśnie wtedy nasze babki i prababki za wstawiennictwem świętego Andrzeja usiłowały – wróżąc sobie indywidualnie bądź w grupach – poznać imię, cechy charakteru itp. przyszłego męża, dowiedzieć się, czy i kiedy wyjdą za mąż itp. 

Jedna z najbardziej znanych staropolskich wróżb andrzejkowych polegała na tym, że panny wysiewały na polach ziarna lnu lub konopi i zagrabiały je przy użyciu męskich spodni, co miało na celu przyciągnięcie kandydata na męża do domu.

Jednak także współcześnie dużą wagę przywiązujemy do andrzejek, chociaż są one dla nas raczej okazją do dobrej zabawy, z reguły na dyskotece, nie zaś do poszukiwań matrymonialnych. Czasami jednak zdarza się nam z sentymentem wrócić do andrzejkowych wróżb. Dzisiaj oddają się im nie tylko dziewczęta, ale i chłopcy, są też bardzo popularne wśród… dzieci.

Poniżej prezentujemy kilka najczęstszych obecnie wróżb andrzejkowych – jednak coraz popularniejsze staje się wymyślanie własnych, często niezwiązanych z tradycją andrzejkową.

Lanie wosku

Z reguły leje się gorący, roztopiony wosk przez klucz do garnka z wodą. Na jej powierzchni tworzą się woskowe figury, z których często odczytuje się przyszłość, niekoniecznie związaną z partnerem czy partnerką. Odczytuje się ją np. parząc na cień rzucany przez figurę na ścianę.

Rzucanie butem

Wróżba polega na rzucaniu za siebie butem, najlepiej w większym pomieszczeniu, w którym nie ma ryzyka, ze coś przez taki rzut zostanie uszkodzone. Odwrócony do drzwi noskiem but można odczytywać jako zapowiedź szybkiego zamążpójścia.

Wróżenie z jabłek

Do wróżby tej potrzebne nam będą jabłko oraz nożyk. Jabłka obieramy, a z obierek odczytujemy pierwszą literę imienia przyszłego męża.

Kartki pod poduszką

Wróżba jak najbardziej współczesna. Wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami męskimi, a rano, tuż po przebudzeniu, wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię przyszłego oblubieńca.

Serce z papieru

Innym sposobem na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca, napisanie na nim imion męskich i przebicie go igłą od tyłu. Imię, na jakie trafi igła, będzie imieniem naszego przyszłego narzeczonego.

Andrzejkowe kubeczki

Potrzebne będą 3 kubeczki, pod każdym z nich schowany inny przedmiot. Dana osoba wybiera kubek, a jej los będzie zależał od tego, co pod nim znajdzie. Jeżeli będzie to pierścionek, czeka ją rychły ślub, jeżeli cukierek – staropanieństwo lub starokawalerstwo, jeżeli zaś różaniec – stan duchowny.

Andrzejkowe szpilki

Szpilki wkładamy do kubeczka, potrząsamy nim i wysypujemy na stół pokryty obrusem do momentu, aż w układzie rozpoznamy jakąś literę. Następnie odczytujemy literki, jakie zostały utworzone przez rozsypane szpilki.

A – podróż lub przeprowadzka
E – pomyślność w pracy lub w szkole
H – szczęście w miłości
K – sukcesy w towarzystwie
L – uwaga na kieszonkowców
M – wyjątkowo korzystna propozycja
N – dobra passa w najbliższej przyszłości
T – pomoc oddanych przyjaciół
W – niebezpieczeństwo pojawienia się oszusta
V – niebezpieczeństwo ze strony kogoś w najbliższym otoczeniu
X – szczęście w każdej dziedzinie.

Wyścigi butów

Potrzebujemy po jednym bucie każdego z uczestników zabawy.  Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca sali/pokoju zaczynamy ustawiać buty jeden za drugim tak, żeby pięta jednego dotykała przodu drugiego. Buty ustawiamy wzdłuż ściany, w kierunku drzwi, te z końca „kolejki” przekładamy na początek. Ta osoba, której but pierwszy przekroczy prób,w najbliższym czasie wyjdzie za mąż bądź ożeni się.

One Response

  1. wioleta

Reply