Zatrucie muchomorem sromotnikowym
Zaczął się sezon na grzybobranie. Miłośników leśnych wędrówek w poszukiwaniu grzybów nigdy nie brakowało i brakować pewnie nie będzie.
Jednak zanim wyruszymy z koszykiem do lasu zapoznajmy się z listą grzybów, których zjedzenie grozi poważnym zatruciem, które w konsekwencji może prowadzić do śmierci. Liderem wśród silnie trujących grzybów jest muchomor sromotnikowy, który nie tylko ładnie wygląda, ale podobno równie dobrze smakuje.
Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym
Jednak prawdziwy dramat pojawia się później, gdy toksyny muchomora zaczynają atakować wątrobę, powodując nieodwracalne zmiany. A samo zatrucie grzybem zazwyczaj przebiega w bardzo typowy sposób. Przez około osiem do dwunastu godzin od spożycia następuje okres bezobjawowy, w którym chory nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych czy innych, mogących świadczyć o czyhającym go już wkrótce niebezpieczeństwie.
Najpierw pojawiają się silne bóle brzucha o ostrym natężeniu, w połączeniu z wymiotami i wodnistymi biegunkami. Jest to okres tzw. zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Potem następuje chwilowa poprawa stanu zdrowia, który wśród lekarzy nazywamy jest fazą utajenia i trwa ok. 12 do 24 godzin od spożycia muchomora. W tym okresie dochodzi do licznych uszkodzeń wątroby.
Kolejnym etapem zatrucia jest okres wątrobowy, który przebiega u każdego pacjenta indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania. Mogą to być objawy niewielkiej żółtaczki po krwawienie z układu pokarmowego, a nawet zaburzenia świadomości wraz ze śpiączką!
Jak widać, nie ma żartów z muchomorem sromotnikowym.
Szybka reakcja
Jeśli więc podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich czy znajomych mógł spożyć tego śmiertelnie trującego grzyba natychmiast poleć mu sprowokowanie wymiotów. Wystarczy delikatnie podrażnić palcami gardło, aby doprowadzić do torsji.
W między czasie wezwij lekarza lub sam jedź do pobliskiego szpitala. Jest to o tyle ważne, że szybko podjęta interwencja medyczna sprawi, że toksyny muchomora nie zdążą silnie uszkodzić wątroby.
Zatrucie grzybami – powikłania
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=2xE2RtDdL2E[/tube]