Dieta dla matki karmiącej

dieta matki karmiącej

Dieta dla matki karmiącej

Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być równie zbilansowana i pełnowartościowa jak w czasie ciąży. Generalne zasady odżywiania nie zmieniają się, należy jednak przyjmować nieco więcej kilokalorii  – mniej więcej 500, a także włączyć do diety większa ilość białka, a także niektórych witamin oraz składników mineralnych. Jest to ważne również dlatego, aby mama mogła stopniowo tracić na wadze tkankę tłuszczową, jaka pojawiła się w czasie ciąży. Powinno to być 3-4 kg, które są zapasem właśnie na czas karmienia, kiedy pojawiają się zwiększone potrzeby związane z produkcją mleka.

Kobietom w ciąży zaleca się również na pierwsze miesiące po porodzie unikanie diet odchudzających czy restrykcyjnych jako szkodliwych i wyczerpujących dla organizmu – organizm będzie wykorzystywał wówczas zapasy zgromadzone wcześniej, co może być szkodliwe dla zdrowia (np. jeżeli w diecie będzie za mało wapnia, może się to odbić na stanie zębów i kości matki), a także na jakości wytwarzanego pokarmu. Dodatkowo nieprawidłowa dieta matki może się przyczyniać do kolki czy alergii u dziecka przyjmującego jej pokarm. Warto więc zwrócić na nią szczególną uwagę. Dzisiaj mamy dla Ciebie garść informacji odnośnie do diety matki karmiącej.

Zalecenia ogólne

Matka karmiąca, co podkreślono już na początku artykułu, powinna wykazać się sporą rozwagą, przygotowując swoje posiłki. Niejednokrotnie wiąże się to także z koniecznością przyjmowania dodatkowych suplementów diety czy spożywaniem pokarmów, które zawierają duże dawki wapnia, jodu, witaminy C, kwasów tłuszczowych omega-3 itp. Konieczna jest także odpowiednia ilość płynów w diecie – organizm matki karmiącej potrzebuje ich więcej, nie można jednak pić na siłę – najlepiej przyjmować tyle płynów, aby ugasić pragnienie.

Posiłki powinny być zbilansowane, zapewniać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nowe pokarmy warto zawsze wprowadzać stopniowo i uważnie obserwować, czy nie wywołują u maleństwa niepożądanych reakcji.

Zapobieganie kolkom u niemowlęcia

Bardzo ważne jest to, aby matka karmiąca odżywiała się w taki sposób, aby nie szkodzić swojemu dziecku. Przykładem może być tutaj kolka niemowlęca, którą mogą powodować takie pokarmy w diecie mamy, jak czosnek, cebula, kapusta, rzepa, brokuły, rabarbar, fasola, morele, suszone śliwki, świeże owoce itp. Najlepiej więc na okres karmienia niemowlęcia, jeżeli pojawiają się kolki, ograniczyć ich ilość. Gdy kolki ustąpią, dobrze jest zacząć stopniowo wprowadzać produkty podejrzane o przyczynianie się do dolegliwości dziecka do diety i uważne obserwowanie reakcji malucha – jeżeli problem znowu się pojawi, najprawdopodobniej łatwiej będzie wskazać winowajcę.

Zapobieganie alergiom

Karmiąca mama musi sobie zdawać sprawę również z faktu, jak wiele obecnie wśród nas produktów alergizujących. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że np. czekolada, orzechy czy owoce morza mogą wywołać reakcję alergiczną, np. wysypkę czy problemy pokarmowe, zwłaszcza, jeżeli do tej pory nie mieliśmy szczególnego kontaktu z alergikami. Stąd też, jeżeli zauważysz, że po niektórych pokarmach, takich jak cytrusy, kiwi, owoce morza, orzechy ziemne, kakao, czekolada czy innych, zawierających m.in. konserwanty, pojawią się objawy alergii, koniecznie musisz z nich zrezygnować. Nie zaszkodzi też wizyta u alergologa.

Nieprawdą jest natomiast powszechna opinia, iż w czasie ciąży należy koniecznie unikać produktów alergizujących na tzw. wszelki wypadek, gdyż obecne badania udowadniają, iż dieta matki nie ma wpływu na ryzyko pojawienia się alergii na spożywane przez nią pokarmy u jej dziecka.

Wpływ diety na smak mleka

Mleko matki ma określony smak, związany ściśle z tym, co pojawia się na jej talerzu. Jeżeli mama zje coś, czego wcześniej nie jadła, jej mleko może zacząć smakować inaczej czy inaczej pachnieć, co może sprawić, że niemowlak nie będzie chętnie ssał. Do produktów mających wpływ na smak i aromat mleka należy zaliczyć niektóre przyprawy, a także cebulę, czosnek i brokuły. Jeżeli pojawiały się w diecie mamy od początku, najprawdopodobniej dziecko nie będzie wykazywało niechęci do jej mleka, jeżeli zaś pojawią się nagle, mogą się spotkać z brakiem akceptacji.

Wskazówki dietetyczne dla karmiących mam przedstawia poniższy film.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=MU3KJK9mep0[/tube]

Reply