Dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca

Dieta oczyszczająca

Jeśli ktoś poszukuje najlepszej dla siebie diety oczyszczającej, bo chce nieco schudnąć, przyspieszyć swoją przemianę materii oraz poprawić stan skóry, włosów i paznokci, może się zdziwić, jak wiele jest jej rodzajów.

Wszystkie one jednak łączą zazwyczaj podstawowe zasady: picie dużych  ilości wody (zwykle 2 litrów dziennie), spożywanie dużych ilości świeżych warzyw i owoców oraz włączenie do menu pełnych ziaren, nasion i pestek.

Bez względu na to, jakiego rodzaju wybierze się dietę oczyszczającą, te 3 elementy prawie na pewno będą w niej obecne, a to ze względu na swoją niezaprzeczalną skuteczność.

Dieta oczyszczającaKiedy stosować dietę oczyszczającą?

Dietę tego rodzaju można stosować co jakiś czas, jednak najbardziej poleca się stosowanie jej po zimie, ponieważ wtedy organizm najbardziej potrzebuje regeneracji i zastrzyku energii, a także pozbycia się zalegających w nim toksyn i szkodliwych, ubocznych produktów przemiany materii. Nie ma dokładnych wytycznych dotyczących czasu stosowania tego rodzaju diety, ponieważ zależy to w głównej mierze od indywidualnych uwarunkowań każdego człowieka, jego tryb życia i stanu zdrowia.

Czas trwania diety

Niektóre diety oczyszczające mogą się różnić od siebie czasem stosowania, a także innymi zasadami, na przykład polecanymi podczas nich produktami pokarmowymi, ilością dozwolonych posiłków czy zalecanym dziennym bilansem energetycznym. Na ogół jednak dieta taka trwa nie krócej niż 3 dni i nie dłużej niż 2 tygodnie, a podczas tego czasu można stracić 3-4 kilogramy.

Wśród diet oczyszczających na uwagę zasługuje kilka z nich

Dieta warzywna dr Ewy Dąbrowskiej. Jest to obecnie najpopularniejsza w naszym kraju dieta oczyszczająca. Opiera się w głównej mierze na warzywach, co według jej autorki ma doprowadzić do tego, że organizm sam zacznie się oczyszczać. Dieta ta jednak nie nadaje się dla każdego, gdyż jest ogromnie restrykcyjna i przewiduje bardzo małą dzienną ilość kalorii, więc nie powinny jej stosować między innymi osoby, które wykonują duży wysiłek fizyczny.

Dieta oczyszczającaDieta owocowa. Dieta ta jest chętnie stosowana przez osoby na całym świecie, głównie przez to, iż obok skuteczności, jest także bardzo smaczna. Praktycznie nie odczuwa się na niej głodu, ponieważ jada się stosunkowo często, ale można sporo stracić na wadze i w znaczący sposób poprawić stan skóry, włosów i paznokci dzięki dużym ilościom witamin, jakie są dostarczane do organizmu.

Dieta oczyszczająca jabłkowa. Jest to jedna z najprostszych i najtańszych (choć oczywiście zależy to od pory roku) diet. Składa się wyłącznie z jabłek, które przygotowywane są na różne sposoby. Dieta trwa nie więcej niż 2 dni i lepiej nie stosować jej dłużej, gdyż – jako że jada się wyłącznie jabłka – po dłuższym czasie mogą pojawić się niedobory niektórych składników odżywczych.

Dieta cytrynowa. Jest to dieta spopularyzowana na Zachodzie przez celebrytów, u nas jeszcze mało znana. Inna jej nazwa to ‚dieta lemoniadowa”. Polega na piciu soku cytrynowego, który mocno oczyszcza organizm z toksyn i ma także spore działanie odchudzające.

Dieta oczyszczającaDieta oczyszczająca owocowo-warzywna. Również jedna z popularniejszych u nas diet oczyszczających, polegająca przede wszystkim na spożywaniu głównie świeżych warzyw i owoców. Składa się z etapów, a cały proces jest zaplanowany na 10 dni.

Dieta oczyszczająca oparta na sokach. Jest najbardziej restrykcyjna spośród wszystkich diet oczyszczających, ponieważ polega na piciu soków i przez cały czas jej trwania – maksymalnie 3 dni – nie można nic jeść. Dzięki temu jest bardzo skuteczna i usuwa z organizmu niemal całość zalegających w nim toksyn.

Reply