Ból – co warto o nim wiedzieć?

ból

Ból – co warto o nim wiedzieć?

Nie wolno lekceważyć bólu, ponieważ jest on oznaką, tego że coś ci dolega. Jego przyczyna może być uraz zewnętrzny lub wewnętrzny.

Dla każdego człowieka próg odczuwania czy intensywność bodźca, który wywołuje ból, są takie same, różnimy się zaś tolerancją bólu. To co dla jednych jest tylko przykrym doznaniem, dla innych może być potwornym cierpieniem.

Stres i ból

Silny stres wywołany traumatyczną sytuacją może chwilowo blokować ból, natomiast przewlekłe napięcie emocjonalne i fizyczne nie tylko wywołują ból, lecz również osłabiają zdolność radzenia sobie z nim. Stres zaostrza reakcję na ból i sprawia, że  znacznie silniej odczuwamy jego przykre objawy. Jeśli obawiasz się, ze ból jest objawem poważnej choroby, trudno ci go znieść. Kiedy już dowiesz się, że nic złego ci nie grozi, znacznie lepiej sobie z nim radzisz. Długotrwały stres wywołuje też napięcie fizyczne, które może powodować bóle  głowy oraz drobne urazy, np. naciąganie mięśni.

Leczenie bólu

ból brzucha w ciążyWarunkiem pozbycia bólu jest ustalenie jego przyczyny. Dlatego nie należy zwlekać z pójściem do lekarza. Często jednak pierwsze wyniki leczenia pojawiają się po dość długim czasie. Są też takie choroby, na które nie ma skutecznego leku. W takich przypadkach można samodzielnie spróbować  złagodzić ból i związany z nim stres, a tym samym przyśpieszyć rekonwalescencję.

Odprężenie

Napięcie mięśni, które często potęguje ból, można łatwo zlikwidować po zastosowaniu technik relaksacyjnych lub odpowiedniego masażu i aromatoterapii.

Ćwiczenia fizyczne na ból

Ćwiczenia wykonywane codziennie przez pół godziny zwiększają stężenie endorfin w organizmie na kilka do kilkunastu godzin, aby wydłużyć ich działanie, można ćwiczyć przez 20 minut rano i 20 minut  późnym popołudniem.

Kiedy odczuwasz miejscowy ból, rozruszaj objętą nim część ciała, by zwiększyć jej ukrwienie.

Co jeść, gdy dokucza ból?

  • Jedz mniej białek zwierzęcych, ponieważ powodują one wytwarzanie przez organizm prostaglandyn, substancji odpowiedzialnych za odczuwanie bólu
  • Jedz więcej pokarmów  zawierających salicylany, naturalne substancje  przeciwbólowe, które, podobnie jak kwas acetylosalicylowy, są pochodnymi  kwasu salicylowego. Ich dobrym źródłem są owoce, wiele warzyw, przypraw, orzechów i pestek.

Naturoterapia

Na urazy mięśni, więzadeł i innych miękkich tkanek, które powstały w wyniku wykręcenia stawu, stosuje się zimny okład. Zmniejsza on opuchliznę  i stan zapalny oraz łagodzi ból.

Niektóre rodzaje bólu, np. ból miesiączkowy, ustępują pod wpływem ciepła. Gorący okład zwiększa ukrwienie bolącego miejsca, co pomaga usunąć czynniki zapalne.

Leki ziołowe na ból

  • Jeśli ból jest wywołany napięciem mięśni, zastosuj napar z pluskwicy sercolistnej lub wiązówki błotnej.
  • Żeby rozluźnić mięśnie i złagodzić ból wywołany napięciem mięśni, stosuj rumianek.
  • Żeby złagodzić bóle pleców wywołane napięciem, stosuj zioła z męczennicy i dziurawca.
  • Aby zmniejszyć ból wywołany skurczem mięśni, stosuj miętę pieprzową.
  • Aby złagodzić bóle, które są wynikiem stanu zapalnego, stosuj ziele krwawnika pospolitego.

Inne terapie w leczeniu bólu

Akupunktura, refleksologia, biosprzężenie zwrotne, medytacja, joga i reiki mogą pomóc osobom cierpiącym na przewlekłe bóle.

Reply