Magia orientu także na talerzu – dieta orientalna

Orient nie tylko może nam się kojarzyć z dalekimi podróżami, aromatycznymi przyprawami, specyficzną kulturą czy obyczajami, ale także z … dietą! Plan żywieniowy nie należy do wymyślnych i bardzo trudnych do zrealizowania. Jego największą zaletą jest fakt, że oprócz utraty zbędnych kilogramów, które stanowią zmorę każdego dani, dodatkowo doświadczymy możliwości poznania nowych smaków.

Dla miłośników orientu

Z pewnością dieta przypadnie do gustu wszystkim tym osobom, które interesują się tymi specyficznymi wpływami. Schemat żywieniowy rodem z Dalekiego Wschodu zakłada połączenie filozofii Yin-Yang z zachodnimi doświadczeniami dietetyków, w szczególności doktora Haya.

Równowaga nie tylko w codziennym życiu, ale i na talerzu

Przyjmuje się założenie, że odpowiednie porcje jedzenia stanowią klucz do sukcesu w utracie zbędnych kilogramów. Na potwierdzenie tego dodam informację, że stosując się do zasad diety orientalnej możemy zrzucić – bagatela – nawet trzy kilogramy w tydzień! Nie wspomnę już o lepszym samopoczuciu i wzmocnieniu odporności. Jak zatem widać oprócz niższej wagi, dieta orientalna daje nam możliwość poczucia większej witalności każdego dni. W kąt odejdą dotychczasowe ciągłe infekcje czy przeziębienia – nasz organizm będzie gotowy do walki z wszelkimi wirusami, bakteriami i drobnoustrojami.

Zalety diety orientalnej

Plan żywieniowy nie nakłada na nas konieczności liczenia kalorii, a więc jest to bardzo przydatne, zwłaszcza, kiedy żyjemy w ciągłym biegu i pośpiechu. Nie daje ograniczeń, co do ilości przyjmowanych posiłków. A dodatkowo, do obiadu czy kolacji możemy sobie pozwolić na lampkę czerwonego wina lub szklankę piwa. Ułatwi to trawienie i jednocześnie rozluźni po całym, męczącym dniu. Mało, która dieta dopuszcza spożywanie jakiegokolwiek alkoholu, nawet w najmniejszych ilościach, dlatego ta w dużej mierze zasługuje na pochwałę. Tym bardziej, że wielu osobom walczącym z nadmierną tuszą czasem brakuje odrobiny relaksu i odprężenia przy lampce ulubionego wina. Bardzo ważną kwestią jest dokładne i powolne przeżuwanie każdego kęsa jedzenia. W ten sposób unikniemy przejedzenia i tym samym układ trawienny będzie miał ułatwione zadanie, co do strawienia spożytego posiłku.

Wady diety orientalnej

Oprócz wielu zalet posiada niestety także wady. Do największych z pewnością można zaliczyć finanse. Zanim zaczniemy stosować się do zasad diety, należy zaopatrzyć się w kilka orientalnych produktów, które stanowią niejako fundament planu żywieniowego. Ich zadaniem jest nie tylko nadanie odpowiedniego charakteru, ale również mają ułatwić trawienie.

Wśród nich należy wymienić:

  • wszelkiego rodzaju kiełki,
  • sos rybny oraz sojowy,
  • tofu sojowe,
  • olej sezamowy lub w drodze wyjątku oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy,
  • grzybki chińskie, w razie niemożności ich zakupu mogą zostać zastąpione krajowymi,
  • makaron sojowy
  • wszelkie orientalne przyprawy, typu curry czy korzeń imbiru

Klucz do sukcesu

Cała tajemnica diety orientalnej tkwi w odpowiednim skomponowaniu węglowodanów, białek oraz produktów neutralnych. Białka z powodzeniem można łączyć z owocami i warzywami, które najlepiej spożywać codziennie, głównie w południe. Natomiast węglowodanów nie można zestawiać z białkami. Produkty tego rodzaju optymalnie jest spożywać wieczorem. Z kolei grupę produktów neutralnych można bez obaw łączyć z:

  • produktami białkowymi, na przykład chudym nabiałem, mięsem, owocami morza czy soją
  • produktami węglowodanowymi, na przykład makaronem, ryżem, słodkimi owocami – figą, bananami czy soczystymi – jabłka, maliny czy truskawki
  • produktami neutralnymi, na przykład grzybami, masłem, orzechami, warzywami czy przyprawami

Przykładowy jadłospis w diecie orientalnej

Śniadanie

Najlepiej po przebudzeniu wypić filiżankę zielonej, czarnej lub jaśminowej herbaty. Można jeść wszelkie owoce, za wyjątkiem bananów oraz fig do uzyskania całkowitej sytości. Świetnie sprawdzą się ananasy, kiwi, gruszki, mango, morele, nektarynki, pomarańcze czy śliwki. Oprócz owoców można pić świeżo wyciśnięte soki owocowe.

Przekąski

Rankiem i do południa zaleca się gruszkę, jabłko, maślankę, sok owocowy.

Popołudniem oraz wieczorem banana, rodzynki czy inne suszone owoce do wyboru.

A w ciągu całego dnia jako przekąskę może służyć kefir, sok pomidorowy, kalarepa, ogórek, seler naciowy, orzechy czy jagody.

Obiad

Można wybierać spośród ryby z jarzynami upieczonej w folii, sałatki tajskiej (olej sezamowy, olej słonecznikowy, sos sojowy, sól, pieprz, sok cytrynowy, dymka, chili, pokrojona pierś z kurczaka, zielona sałata), tofu z bazylią czy wołowiną w jarzynach.

Kolacja

Poniżej przykłady węglowodanowego posiłku do wyboru:

  • Ryż z jarzynami
  • Jarzynowe curry
  • Soczewica ze szpinakiem
  • Jarzyny z pikantnym sosem
  • Warzywne risotto z chili.

Reply