Dieta Dukana
Chyba nie ma nikogo, kto nie słyszałby wcześniej o diecie Dukana. Jest to chyba jedna z najbardziej znanych diet na świecie. Jej twórcą jest lekarz – dr Pierre Dukan. Zakłada w swoim planie żywieniowym spożywanie dużej ilości białka. Co odróżnia ta dietę od innych? Z pewnością fakt, że nie ma w niej konieczności przeliczania kalorii czy także sztywnego dostosowywania się do ustalonego jadłospisu.
Dieta proteinowa
Sekret tej diety tkwi w białku, który jest nieodłącznym elementem budulcowym mięśni. W przypadku, gdy jest ono przyjmowane w nadmiarze, zostaje z organizmu wydalone. Jednak, aby ten proces zaistniał musi być potrzebna energia znacznie wyższa niż ta tkwiąca w samym białku. A więc do procesu organizm pobiera energię z tkanki tłuszczowej, cze3go efektem jest stopniowa utrata zbędnych kilogramów. Dr Dukan gwarantuje, że nastąpi utrata masy ciała bez efektu jo-jo.
Zalety stosowania diety Dukana
Dieta proteinowa nie jest taką zwykłą dietą lecz dokładnie obmyślonym planem żywieniowym, którego celem jest utrata kilogramów. Składa się z czterech, następujących po sobie etapów.
Protal 1
W tej fazie atakujemy przy użyciu diety proteinowej tkankę tłuszczową. Dzięki temu obserwujemy natychmiastowe efekty, podobnie jak w przypadku głodówki, jednak bez tak drastycznych skutków.
Protal 2
Na tym etapie dostosowuje się rytm utraty wagi z dietą proteinową, która szybko pozwala dojść do upragnionej wagi.
Protal 3
Następuje faza utrwalenia uzyskanej wagi i niedopuszczenie do powstania efektu jo-jo, który oznacza nic innego, jak gwałtowny przyrost wagi. Dlatego w tym momencie trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie zniweczyć całej diety. Przyjmuje się, że powinien trwać około dziesięć dni na każdy utracony kilogram masy ciała.
Protal 4
Ostatnia faza, to etap stabilizacji. Opiera się na prostej zasadzie, która mówi, że stosuje się jeden dzień ścisłej diety proteinowej w każdy czwartek tygodnia aż do końca życia. Choć brzmi to niezwykle ostro i drastycznie, to jednak według dr Dukana nie podlega to żadnym negocjacjom. Tylko wtedy zapewnimy sobie odpowiednią figurę na długi czas.
Kuracja uderzeniowa
W diecie Dukana można żywić się ośmioma kategoriami produktów. Spośród nich można wybierać te, na które w danej chwili ma się ochotę. Bez zbędnych przymuszeń, co do rodzaju posiłku. Można jeść o każdej porze dnia i dodatkowo produkty ze sobą łączyć. Zasada tej diety jest banalnie prosta. Można jeść wszystko to, co znajduje się na liście. Produkty, które nie zostały w niej ujęte traktowane są jako niedopuszczalne i całkowicie zabronione.
Kategorie produktów
Z powodzeniem można spożywać chude mięso, takie jak cielęcina, konina, wołowina z wyjątkiem antrykotu i rozbratla z kością, wszystko na grillu lub pieczone w piekarniku, ale bez dodatku tłuszczu. Rozkoszować można się w podrobach, a więc w wątrobie, cynadrach, ozorach cielęcych i wołowych. Wszystkie ryby, zarówno te tłuste, jak i te chude mogą być spożywane przez osoby poddające się tej diecie. Ryby muszą mieć białą lub niebieską skórę, mogą być zjadane w formie pieczonej, surowej, wędzonej lub gotowanej. Wszelkie owoce morza, czyli skorupiaki i mięczaki oraz mięso drobiowe bez skór, za wyjątkiem kaczki jak najbardziej są wskazane. A poza tym chuda szynka, wędliny z indyka, kurczaka lub wieprzowe, jajka, chude produkty nabiałowe są zalecanymi produktami w diecie Dukana. A co do picia? Półtora litra wody z niską zawartością soli mineralnych oraz kawa, herbata czy herbatki ziołowe. Z dodatków można stosować ocet, zioła, przyprawy, sól, musztardę oraz korniszony i cytrynę.
Tylko wyżej wymienione składniki mogą być spożywane, żadne inne! Najlepiej urozmaicać swój jadłospis w oparciu o wymienione kategorie. Można dowolnie je mieszać, w zależności od ochoty.
Kuracja o równomiernym rytmie odchudzania
Na tym etapie odchudzania można stosować wszystkie produkty dozwolone w fazie uderzeniowej, oczywiście bez jakichkolwiek ograniczeń, co do ilości, godziny spożywania czy sposobie mieszania. Dodatkowo, włączamy surowe lub gotowane warzywa, takie jak: pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, szparagi, pory, zieloną fasolkę, kapustę, grzyby, seler,fenkuły,wszelkie zielone sałaty łącznie z cykorią, boćwinę, bakłażany, cukinię, paprykę, a nawet marchew i buraki pod warunkiem, że nie będą podawane do każdego posiłku.
Na tym etapie stosuje się zasadę naprzemiennego łączenia okresu protein z warzywami oraz protein bez warzyw.
Kuracja utrwalająca wagę
Ten okres uzależniony jest od ilości utraconych kilogramów. Na każde dziesięć dni przypada jeden utracony kilogram. Dla przykładu. W przypadku, gdy udało wam się schudnąć 30 kilogramów, to przez okres wynoszący 30 razy dziesięć dni, co stanowi trzysta dni. Tyle powinien wynosić czas trwania tej fazy.
Podczas stosowania etapu utrwalania wagi należy przestrzegać następujących pokarmów: warzyw kuracji równomiernej, porcji owoców dziennie, za wyjątkiem bananów, winogron oraz czereśni. Codziennie należy zjadać dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa. Oprócz tego spożywamy 40 gramów sera, dwie porcje produktów skrobiowych tygodniowo, udziec jagnięcy lub pieczeń z polędwicy wieprzowej.
Ostateczna stabilizacja
Podczas przechodzenia na normalny tryb żywieniowy należy zachowywać dobre nawyki nabyte w trakcie kuracji. Pamiętać trzeba o ścisłej diecie w czwartki. Optymalnie jest, jeśli w środę lub piątek będziemy spożywać czyste proteiny, a więc stosujemy się do zasady kuracji uderzeniowej. W postanowieniach trzeba być konsekwentnym i stosować je do końca życia. Korzystnie będzie wpływało na nasz organizm regularne jedzenie trzech łyżek stołowych otrąb owsianych.
Dieta, jak każda inna. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Wrogowie tejże diety wypominają brak witamin, gwałtowny wzrost cholesterolu oraz ogólne zakwaszenie organizmu. Jednakże stosując jakąkolwiek kurację odchudzającą warto przyjmować preparaty witaminowe oraz być pod kontrolą lekarza. Jednym słowem odchudzać się z głową!