Dieta rodem z basenu Morza Śródziemnego – dieta śródziemnomorska

Spośród tak wielu modeli żywieniowych, jak obecnie zauważamy, to właśnie dieta śródziemnomorska najkorzystniej wpływa na organizm człowieka. Jak donoszą badania, ten rodzaj diety działa ochronnie w stosunku do chorób o podłożu sercowo-naczyniowych, działa na niektóre nowotwory, cukrzycę i inne choroby.

Prawidłowe i zdrowe odżywianie stanowi najlepszy sposób w walce z miażdżycą. Najlepiej widać to na przykładzie mieszkańców Grecji, Krety czy południowych Włoch – oni nie zapadają na miażdżycę, ponieważ ich jadłospis opiera się na założeniach diety śródziemnomorskie.

Genialna?

Początkiem lat sześćdziesiątych przeprowadzono badania na mieszkańcach m.in. Włoch, Grecji czy Holandii pod kątem diety a wpływu jej na zdrowie. Bez wahania wysunięto wnioski, że wraz z większą ilością spożywania tłuszczów zwierzęcych następuje wzrost stężenia cholesterolu we krwi, przez co zwiększa się także prawdopodobieństwo chorób serca. Mieszkańcy Włoch czy Grecji z uwagi na duże ilości spożywania oliwy z oliwek nie wykazywali takiej predyspozycji, co na przykład populacja Stanów Zjednoczonych, gdzie tłuszcze roślinne wyparte są przez zwierzęce. O wiele mniejsze jest występowanie nowotworów w krajach śródziemnomorskich niż w Europie!

Atuty diety śródziemnomorskie

Niewątpliwą zaletą tej kuracji jest fakt, że stanowi odpowiednio zbilansowany pod kątem wszystkich potrzebnych człowiekowi składników pokarmowych posiłek. Kolejną jej pozytywną cechą jest możliwość stosowania jej przez całe życie, ponieważ nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. To idealny plan żywieniowy, który zapewni nam wspaniałą sylwetkę, bez problemu zbędnych kilogramów. Autorzy tej diety podkreślają, że należy pamiętać o aktywności fizycznej, która jest elementem bardzo istotnym. Osoby podejmujące tą kurację z powodzeniem mogą jeść chleb, ryż, makaron, kuskus, mąkę pełnoziarnistą, ziemniaki, owoce, fasole i inne warzywa strączkowe, surowe warzywa, orzechy i jogurt. Ryby, drób, jaja i słodycze zaleca się  spożywać jeden raz w tygodniu, a mięso najwyżej raz w miesiącu. Zestawienie posiłków powinno opierać się na żywności jak najmniej przetworzonej.

Założenia diety śródziemnomorskiej

Plan żywieniowy w głównej mierze bazuje na produktach bogatych w błonnik pokarmowy, witaminy, antyoksydanty, mikro i makroelementy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Ryby morskie, w których znajdują się duże ilości kwasów tłuszczowych Omega-3, a także owoce morze i chude mięso drobiowe powinny być nieodłącznymi elementami jadłospisu. Dietę śródziemnomorską od innych diet odróżnia to, że dużo uwagi powinno przykładać się do spożywania produktów zbożowych pełnoziarnistych. W szczególności są to płatki, kasze, ciemne pieczywa, owoce i orzechy. Autorzy tego planu żywieniowego wskazują potrzebę ograniczenia nasyconych kwasów tłuszczowych, a więc tłuszczu mlecznego i wszelkich jego tłustych wyrobów na rzecz oliwy z oliwek. Może być spożywana w formie sałatek lub jako dodatek do pieczenia czy smażenia. Ciekawostką jest, że tego rodzaju kuracja nie nakazuje odstępowania od alkoholu. A wręcz przeciwnie. Zaleca się zwiększone spożycie czerwonego wina, zwłaszcza w trakcie spożywania posiłków. Bardzo ważnym elementem diety śródziemnomorskiej jest obróbka termiczna dań. A więc pieczemy, dusimy, gotujemy i grillujemy bez obaw o swoje kilogramy!

Przepis na zapiekankę zgodną z dietą śródziemnomorską

Dla wszystkich, których zainteresowała ta dieta podaję przykładowy przepis.

Składniki
3 dojrzałe średnie pomidory
6 średnich ziemniaki
2 średnie cukinie
4 łyżki oliwy
200 g żółtego sera
pęczek mieszanych świeżych ziół (bazylia, tymianek, oregano, pietruszka)
sól, pieprz do smaku

Przygotowanie

1. Warzywa należy umyć, oczyścić i na końcu wszystkie pokroić w plastry.

2. do natłuszczonego naczynia żaroodpornego należy ułożyć warzywa na przemian, następnie skropić je oliwą i posypać przyprawami oraz posiekanymi ziołami.

3. Piekarnik nastawić na 180 stopni z termoobiegiem i zapiekać około 40 minut.

4. Na 10 minut przed końcem pieczenia zapiekankę należy wyjąć i oprószyć startym, żółtym serem.

Reply