Co brać pod uwagę przy wyborze tradycyjnego konta?

Założenie konta w banku to obecnie czynność konieczna, szczególnie, gdy ma się plany związane ze swoimi finansami. Ale nawet, gdy się tylko „przejada” pieniądze zarabiane z miesiąca na miesiąc na własne potrzeby, to i tak dostęp do konta jest ważny.

Dlaczego? Choćby po to, by pracodawca mógł przelewać na nasze konto wynagrodzenie. Również po to, by nie trzeba było pensji trzymać „w skarpecie” i narażać ją w ten sposób na zniszczenie, kradzież czy zgubienie, albo najprościej – stracenie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że założenie konta w banku to najlepsza decyzja ku lepszej, stabilniejszej przyszłości. Ale jak się zabrać za ten krok? W końcu tyle wokół różnych banków, wśród których każdy ma po kilkanaście różnych rachunków bankowych, lokat, kont oszczędnościowych do wyboru – na co się zdecydować?

Dopasuj konto do swoich potrzeb

Wydaje się to być prosta i skuteczna rada, a jednak, co oznacza dopasowanie konta do swoich potrzeb? Z pewnością każdy z nas chciałby, by pieniądze na koncie w cudowny sposób pomnażały się. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli co miesiąc regularnie wpłacana jest na konto pewna suma od pracodawcy, z tytułu renty, emerytury itp., to prawdopodobnie pieniądze te będą systematycznie wypłacane z konta i wydawane na bieżące potrzeby. W takim przypadku zakłada się nie konto rozliczeniowo-oszczędnościowe, ale zwykły rachunek bankowy.

Dlaczego? Bo jeśli z konta będziemy regularnie wypłacać pieniądze, to nie damy im szans na pomnożenie się, nawet przy najbardziej atrakcyjnym oprocentowaniu, więc prowadzenie rachunków oszczędnościowych jest dla takich osób nieopłacalne. Jest wiele rodzajów zwykłych kont, przede wszystkim konta zwykłe, studenckie i młodzieżowe.

W przypadku konta zwykłego opłaty za prowizje i transakcje są nieco wyższe niż w przypadku konta studenckiego, jednak nie każdy może posiadać konto studenckie, gdyż wymaga się do jego założenia potwierdzenia statusu studenta. Wśród kont zwykłych mamy do wyboru oferty wielu banków, które prześcigają się w tworzeniu coraz to korzystniejszych rozwiązań.

Obecnie niemal we wszystkich bankach są bardzo ciekawe propozycje, w których bazuje się głównie na oszczędności w przypadku korzystania z konta i karty do konta. Jeśli często dokonujemy transakcji wypłat z bankomatów, wybierzmy taki bank i takie konto, które ma darmowe wypłaty we wszystkich lub w większości bankomatów w Polsce, a nawet za granicą. Dzięki temu unikniesz pobierania prowizji za każdym razem, gdy nie będzie w pobliżu Twojego banku, a będziesz potrzebował pilnie wybrać z bankomatu gotówkę.

Inne zalety tradycyjnych kont

Pozostałe zalety ofert różnych banków to oszczędność na innych transakcjach – możliwość dokonywania zakupów kartą płatniczą, wykonywania przelewów internetowych za darmo, darmowe prowadzenie konta i brak opłat za korzystanie z karty.

Zastanówmy się, jak często będziemy korzystać z bankomatu, jakiego rodzaju i jak regularne będą wpłaty na konto, jakie bankomaty są w pobliżu naszego miejsca zamieszkania i pracy, jak często będziemy dokonywać przelewów internetowych, i czy w przyszłości będziemy potrzebowali kredytu od banku. Uzbrojeni w takie informacje udajmy się do wybranych banków z zapytanie m o ofertę, którą pracownicy mają obowiązek przygotować, dopasowaną do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

One Response

  1. Marlena

Reply