Co to są sulki?

sulka

Co to są sulki?

 

Sulki to dwukołowy, lekki wózek ciągnięty przez kłusaka, czyli konia przystosowanego od pokoleń do biegania kłusem.

Pierwsze sulki skonstruowano w 1893 roku w USA. Pierwotnie używane były jako wygodny, niewielki środek transportu przez tamtejszych farmerów.

Dziś kłusaki ciągnące sulki widuje się głównie na torach wyścigowych. Sama konstrukcja pojazdu w związku z tym uległa znacznym zmianom – sulki mają być bowiem jak najlżejsze. Drewnianą ramę zastąpiła aluminiowa. Woźnica nie siedzi na resorowanym siodełku na tzw. mostku, czyli połączeniu kół, lecz za nim. Przez to punkt ciężkości znajduje się z tyłu, a część przednia pojazdu jest pchana naprzód.

Taka konstrukcja ułatwia koniowi bieg. Sulkami powozi się za pomocą lejc przymocowanych do pyska konia. Kłusaki mogą osiągać prędkość nawet około 70 km/godz. i są w stanie przebiec kilometr w czasie krótszym niż 1 minuta i 8 sekund. Wyścigi odbywają się na trzech dystansach – na 1600 m, na 2100 m i na 2650 m.

Powożący sulkami musi stale uważać, by koń nie przeszedł do galopu – jeśli zwierzę pokona w ten sposób ponad 25 m, zostaje zdyskwalifikowane i wypada z wyścigu. Najlepsze kłusaki przechodzą do legendy, a ich właściciele zbijają ogromne majątki.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=BgqqCVsQer8[/tube]

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=KzNq5ewb55k[/tube]

Reply