Jak wyjść z toksycznego związku?

toksyczny związek

Jak wyjść z toksycznego związku?

Toksyczny związek to relacja między partnerami, z której ciężko wyjść, jednak jest to konieczne, jeżeli osoba nękana w jakiś sposób przez drugą połówkę chce zacząć normalnie funkcjonować i odnaleźć w życiu szczęście, które zgubiła gdzieś u jej boku.

Przyczyn tkwienia w toksycznych związkach jest wiele. Przeczytasz o nich tutaj.

Uwalnianie się od toksycznego związku

Aby wyjść z toksycznego związku, trzeba w zupełnie nowy sposób spojrzeć na siebie. Zacznij się szanować i nie pozwól sobą manipulować, dostrzeż, że jesteś wartościową osobą, która nic nie straci, jeżeli zrezygnuje z relacji z toksycznym partnerem, spróbuj spojrzeć na swój związek z boku i zastanów się, jak wyglądałoby Twoje życie bez toksycznego partnera. Pomyśl o swoich pragnieniach i marzeniach, zastanów się, czy obecna relacja pozwala Ci się rozwijać, czy raczej sprawia, że ciągle stoisz w miejscu…

Nie obniżaj w sztuczny sposób swojej wartości, dostrzeż nowe perspektywy w swoim życiu, uświadom sobie, że żyje się tylko raz i że nie warto tego czasu marnować na osobę, z którą jesteś nieszczęśliwy czy nieszczęśliwa, która w sposób świadomy Cię rani. Nie bój się też samotności – na świecie jest masa ludzi, którzy nie mają partnerów i realizują swoje pragnienia i marzenia, poza tym szansa na to, że poznasz nową, wartościową osobę, jest ogromna! Świat nie kończy się przecież na Twoim obecnym partnerze.

Myśl pozytywnie, stań się kowalem swojego losu i uświadom sobie, że tylko od Ciebie zależy, jak będzie wyglądało Twoje jutro. Nie kłóć się z partnerem, nie daj mu się sprowokować, nie dolewaj niepotrzebnie oliwy do ognia – lepiej odejść, zachowując resztki godności.

Nie wahaj się prosić o pomoc innych!

Jeżeli obawiasz się, że partner może zareagować na Twoją decyzję agresywnie, poproś o pomoc kogoś, do kogo masz zaufanie – niech w momencie, kiedy będziesz rozmawiać z partnerem, odchodzić, będzie w pobliżu, aby mógł szybko zareagować. Jeżeli masz gdzie, wyprowadź się z domu, przynajmniej na jakiś czas, niekoniecznie uprzedzając o tym uprzednio partnera – terapia wstrząsowa daje bardzo dobre rezultaty, warto więc w niektórych sytuacjach ją wykorzystać.

Jeśli nie umiesz podjąć decyzji, co zrobić, możesz też zasięgnąć porady specjalisty, np. psychologa, który doradzi Ci, jak zachować się w tej sytuacji i w jaki sposób najlepiej zakończyć związek.

Pamiętaj, że nie ma jednego złotego środka, który można polecić, aby zakończyć toksyczny związek, gdyż wszystko zależy od wielu dodatkowych czynników – od tego, jak długo jesteś z daną osobą, co was łączy, dlaczego tkwisz w danej relacji itp. Zacznij od uświadomienia sobie, czego pragniesz, od odkrycia na nowo własnej wartości i zaplanowania, co będziesz robić po uwolnieniu się od partnera, który Cię krzywdzi.

Szczęśliwe, zdrowe życie, samotne albo u boku dobrej dla Ciebie osoby, to Twoje prawo – pamiętaj o tym!

4 komentarze

  1. Marzena
  2. Jaga
  3. Robert
    • Bogusia

Reply