Dlaczego tkwimy w toksycznych związkach?

kłótnia

Dlaczego tkwimy w toksycznych związkach?

Toksyczne związki mają zgubny wpływ na każdego z partnerów. Nie ma w nich już raczej emocji, które były kiedyś podstawą relacji między partnerami, pojawiają się natomiast uczucia negatywne, takie jak podejrzliwość, nieufność, kłamstwo, a także manipulacja uczuciami czy uzależnienie.

I mimo iż każdemu z partnerów w takiej relacji jest źle, to często ciężko jest podjąć decyzję o zerwaniu. Z czego wynika taka sytuacja? Dlaczego tkwimy w toksycznych związkach, dlaczego nie potrafimy z nich wyjść? Dzisiaj postaramy się wyjaśnić ten dylemat.

Przyczyny toksycznych problemów w związku

Główną przyczyną toksycznych problemów w związku bywają problemy w pracy, kłopoty finansowe czy przeszłość, z którą jedna z osób w związku nie potrafi sobie poradzić. Dodatkowo do przyczyn toksycznych problemów może dojść zdrada, chorobliwa zazdrość, poczucie niezadowolenia z własnego życia, niespełnienie, nadmierna agresja, uzależnienie od alkoholu itp. Często osoba z problemem, zamiast normalnie porozmawiać i poszukać razem z nim rozwiązania, atakuje partnera, w sposób mniej lub bardziej bezpośredni, wyniszczając jego, a często dodatkowo także siebie.

Sytuacja powinna więc wydawać się jasna – źle się czuję w związku, lepiej więc będzie, jeżeli z niego zrezygnuję. Decyzja taka jednak nie zapada. Dlaczego? Powodów jest wiele.

Przyczyny tkwienia w toksycznych związkach

Po pierwsze ciągle kochamy partnera i wierzymy, że czas będzie najlepszym lekarzem i zmieni go. Cierpliwie więc czekamy, aż rozwiążą się problemy, aż partner dostrzeże nasze cierpienie i zacznie modyfikować swoje zachowania – przestanie być agresywny, nadużywać alkoholu, zacznie więcej czasu spędzać w domu, nie będzie zdradzać. Często miłość w takim związku jest jednostronna – jeżeli partner naprawdę by kochał, nie traktowałby swojej drugiej połówki w toksyczny sposób i nie zatruwałby jej życia.

Kolejnym powodem tkwienia w toksycznym związku jest przeświadczenie, iż nie zasługujemy na kogoś innego, że ten partner jest szczytem naszych możliwości, że robi nam ogromną przysługę, iż chce z nami być. Wynika to z poczucia niskiej wartości, zakorzenionego w dzieciństwie lub wynikającego z przykrych doświadczeń życiowych. Dana osoba np. rzadko chodziła na randki, dlatego jeżeli udało jej się zdobyć partnera i wejść w związek, tkwi w nim kurczowo, bo obawia się, iż w innym wypadku zostanie sama.

Podobnie jest w przypadku osób, które są w toksycznym związku, gdyż w danym momencie nie mają innej alternatywy – partner jest zły, ale jest, a z inną osobą problemy mogłyby być jeszcze większe. Lepiej w ich przekonaniu męczyć się z konkretną osobą, której wady i toksyczne zachowania się zna, niż żyć samotnie lub poznawać kogoś innego i uczyć się jego zachowań – tylko czy aby na pewno to najlepsze rozwiązanie?

Innym powodem tkwienia w toksycznym związku jest uzależnienie od partnera – fizyczne, psychiczne, finansowe. Niekoniecznie musi to być miłość, wręcz przeciwnie – dana osoba może po prostu czuć głębokie przywiązanie do toksycznego partnera, nie wyobraża sobie życia bez niego, zatraciła się w swoim związku i zapomniała, że powinna myśleć przede wszystkim o sobie i swoim dobrze.

Dodatkowo przy toksycznym partnerze trzymają także dzieci – chcemy stworzyć im normalną, pełną rodzinę, nie dostrzegamy jednak faktu, że tak naprawdę obciążamy je dodatkowo naszymi problemami.

Przyczyn, dla których wchodzimy w toksyczne relacje i tkwimy w nich, mimo iż jesteśmy nieszczęśliwi, jest więc wiele. Zastanów się, czy któryś z tych powodów dotyczy Ciebie – jeżeli tak, nie bój się podjąć działań mających na celu zmianę sytuacji. Pamiętaj, żyje się tylko raz, nie warto więc cierpieć przez całe życie, będąc w związku z osobą, która rani!

Po czym zorientować się, że jesteś w toksycznym związku, wyjaśnia poniższy film.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=b-Bw2NENxQ0[/tube]

 

Reply