Zapewnij dziecku bezpieczeństwo w domu

Czy wiesz, że większość wypadków z udziałem dzieci dzieje się właśnie w domu? Sprawdź, jak możesz im zaradzić!

Dziecko jest ciekawe świata. Jest to jego naturalna potrzeba, której my, jako rodzice nie powinniśmy ograniczać. Z kolei naszym obowiązkiem jest, aby podczas zwiedzania świata naszemu dziecku nie stała się krzywda. I nie zawsze trzeba mieć oczy wkoło głowy. Wystarczy kilka akcesoriów, które znacznie ułatwią życie młodym rodzicom. Najpierw przejdź się po mieszkaniu i zastanów się, które jego części będą najbardziej interesujące dla twojego rozbieganego malca. Pomyśl, gdzie maluch mógłby wejść, co udałoby mu się otworzyć. Te miejsca dokładnie zabezpiecz.

Szuflady

Dzieci bardzo lubią je otwierać i zamykać. Nawet jeśli nie znajdują w nich nic interesującego. Jednak pamiętaj, że czyha tu niebezpieczeństwo w postaci przytrzaśnięcia paluszków, dlatego zaopatrz się w specjalną blokadę szuflad i szafek, która nie pozwala na całkowite ich wysunięcie. Tylko osoba dorosła może sobie z nią poradzić.

Śliska powierzchnia

Mokre, gołe nóżki w połączeniu ze śliską nawierzchnią wanny oznaczają kłopoty. W takiej sytuacji bardzo łatwo o upadek, dlatego na dnie wanny dobrze jest ułożyć matę antypoślizgową. Ponadto takie gumowe siatki świetnie sprawdzą się pod dywanem lub chodnikiem, na które często wbiega nasz rozbawiony malec. Taka mata antypoślizgowa ma zabawny kształt, zapobiega poślizgnięciom, dlatego w powodzeniem może być użytkowana także na podłodze.

Schody

Stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla dzieci, które nie potrafią chodzić, ale i dla tych, które biegają jak najlepsi maratończycy. W celu zabezpieczenia takiego miejsca stosuje się specjalne paski antypoślizgowe, które nakleja się na krawędź stopni. W ten sposób nóżka nie zsunie się tak łatwo.

Ostre kanty

Bardzo bolesne i niebezpieczne w skutkach może być zderzenie dziecka z ostra krawędzią stołu czy szafki. Nasze pociechy często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie niosą niektóre przedmioty, albo są tak zafascynowane zabawą, że na pewne rzeczy zupełnie nie zwracają uwagi. To nie znaczy, że rodzice powinni postępować tak samo! Dlatego koniecznie takie groźne miejsca trzeba unieszkodliwić. Świetnie sprawdzą się narożniki z gumy syntetycznej lub silikonu, które nakłada się na rogi mebli.

Gniazda elektryczne

Małe otworki w gniazdkach elektrycznych szczególnie upodobały sobie dzieci. Dziurki zachęcają do wkładania w nie różnych przedmiotów czy małych paluszków. Skutek? Porażenie. Co prawda można zamontować specjalne gniazdka z przesłonami, ale równie dobrze sprawdzą się zaślepki szczelnie zasłaniające gniazdko. Do ich wyciągnięcia potrzebny jest specjalny kluczyk, z którym poradzi sobie tylko osoba dorosła.

Okna

Ciekawskie świata dzieci mogą w pewnym okresie swojego życia zacząć wdrapywać się na parapety. Tak więc najlepiej będzie, jak w pobliżu okien nie będą stały żadne przedmioty ułatwiające dziecku taki rodzaj wspinaczki, jak np. krzesła czy fotele. Dodatkowo można zaopatrzyć się w blokadę, która uniemożliwi dziecku szerokie otwarcie okna. Przedmiotem można zabezpieczyć zarówno otwarte, jak i zamknięte okno i jest uniwersalne – pasuje do wszystkich typów okien.

Reply