Pomóż wzrokowi, żeby go zbyt wcześnie nie stracić
Jednym z naszych najważniejszych zmysłów jest wzrok. Trzeba, więc zacząć odpowiednio o niego dbać, aby służył nam jak najdłużej, ponieważ nie wszystkie problemy z nim związane uwarunkowane są genetycznie, – na co nie mamy wpływu. Okuliści zgodnie twierdzą, że około 90% wad wzroku mamy na własne życzenie. Praca przy nieodpowiednim oświetleniu, wystawianie oczu na promieniowanie ultrafioletowe, niewłaściwa dieta, praca w zadymionych pomieszczeniach, bądź nieodpowiednia higiena oczu może doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku. Według badań wzrok mamy coraz gorszy, ponieważ już 40% dziewiętnastolatków skarży się na wzrok (łzawienie, opuchlizna, ból, pieczenie).
Komputer psuje wzrok!
Praca przy komputerze jest czynnikiem, który niestety psuje nam wzrok. Są jednak metody, które pomagają naszym oczom. Co jakiś czas trzeba pamiętać, żeby oderwać wzrok od monitora i spojrzeć gdzieś w najdalszy punkt. Należy także spojrzeć za okno i kierować wzrok w górę, dół i na boki – nie poruszając przy tym głową. Kolejne ćwiczenie to szybkie mrugania (ok. 6 razy), mocne zaciśnięcie oczy i kolejna seria mrugnięć. Można także wziąć w ręce dwa długopisy i umieścić je w odległości 40 cm. od oczu. Następnie należy przenosić wzrok na jeden i drugi w szybkich spojrzeniach, oczywiście nie ruszając głową.
Wzrok nam się męczy także podczas oglądania telewizji. Po pierwsze ekran cały czas miga, a oglądanie telewizji w ciemnym pomieszczeniu dodatkowo źle wpływa na nasze oczy. Aby ułatwić oczom oglądanie telewizji należy przestrzegać kliku zasad. Po pierwsze należy siadać minimalnie 2 metry od ekranu i nie wpatrywać się wyłącznie w jeden punkt. Wzrok powinien nam wędrować po całym ekranie. Od czasu do czasu należy szybko mrugać i odrywać wzrok na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Dobrze by było, aby na telewizorze stała lampa z żarówką o niewielkiej mocy (wystarczy, 25 W), która będzie łagodziła kontrasty. Jeżeli dodamy do tego zapalone górne światło lub kinkiet, wtedy oczy najmniej nam się zmęczą.
Idealne powietrze
Oczy nie lubią suchego i gorącego powietrza, ponieważ doprowadza to do ich przesuszenia. Trzeba wtedy stosować,, sztuczne łzy” w postaci kropel do oczu, które wypłukują kurz i pył. Jeżeli to tylko możliwe należy unikać klimatyzowanych pomieszczeń, lub ustawiać ją na minimalną moc. W samochodzie nie wolno umieszczać strumienia wywiewu bezpośrednio na twarz. W okresie zimowym, czyli grzewczym należy odpowiednio nawilżać powietrze poprzez nawilżacze lub mokre pranie na kaloryferach. Podczas pracy w takich pomieszczeniach rób przerwy i częściej mrugaj. Picie większej ilości wody pomaga oczom, jednak nie zalicza się do tego kofeiny.
Po całym dniu oczy są szczególnie zmęczone. Można im pomóc robiąc kompres. Zalej wrzątkiem herbatę z kopru włoskiego, miksturę ostudź, a saszetki połóż na zamknięte powieki. Trzymaj tyle, aż saszetki obeschną. Inny kompres można zrobić z naparu z ziół (świetlik, rumianek lub bławatek). Zaparzaj przez 10 minut, odcedź, wystudź i namaczaj w wywarze waciki.