Cieniowanie ołówkiem – wskazówki dla początkujących
Szkicowanie ołówkiem wymaga praktyki, wielu godzin spędzonych sam na sam z arkuszem papieru i zatemperowanym ołówkiem. Jest to jedna z trudniejszych technik, która pozwala na uzyskanie realistycznych postaci, przedmiotów czy zwierząt. To dzięki niej możemy niemalże dokładnie odwzorować zdjęcie czy portret.
Trzeba jednak wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę podczas cieniowania.
Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie przyborów, które będą nam niezbędne do wykonania cieniowania. Pierwszym z nich jest odpowiedni ołówek. Każdy artysta ma swoje ulubione przybory, których zawsze używa. Ołówki generalnie mogą być miękkie lub twarde, są one także różnych marek i producentów. Najważniejsze jest to, które z nich będą dla Ciebie najwygodniejsze.
To Ty musisz czuć, że wybrałeś odpowiedni ołówek. Staraj się przyzwyczaić do jednej marki, wówczas opanujesz technikę cieniowania do perfekcji, ponieważ każdy ołówek inaczej zachowuje się podczas pracy. Dlatego też często ich zmiana nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Do ostrzenia ołówków będzie również potrzebna temperówka. Tutaj nie ma znaczenia, jakiej jest ona firmy – wystarczy nawet taka zwykła. Do tego wszystkiego jeszcze potrzebujemy bloku papieru, na którym będziemy wykonywać rysunek i cieniowanie, a także gumka do ścierania.
W przypadku gumki nie należy kupować najtańszej. Ta bowiem z reguły nie ściera ołówka, a go rozmazuje, co nie jest nam wcale potrzebne. Możesz także kupić droższą, ale pewniejsza gumkę chlebową. Charakteryzuje się ona tym, że można ją formować w dowolne kształty, dzięki czemu bez problemu uda nam się zmazać pojedyncze, cienkie linie na obrazie.
Do cieniowania najlepiej jest używać ołówek o miękkim graficie. Jeśli chcemy wykonać cieniowanie drobnych, niewielkich elementów, należy go dobrze zastrugać, ale nie tak cienko, jak igła. Do cieniowania tła najlepiej jest używać ołówka o twardym graficie, ale niezbyt dobrze zatemperowanego, niewyostrzonego.
Jak cieniować techniką kresek i elips?
- Krawędź: Nigdy nie należy rozpoczynać cieniowania danego obszaru od środka. Zawsze należy najpierw zaznaczyć krawędź i od niej rozpocząć cieniowanie całego obszaru.
- Siła: Cieniując ołówkiem nie należy używać dużo siły. Najważniejsze jest to, aby po każdym ruchu ręki grafit ołówka pozostawiał ślad. Jeśli zrobisz to zbyt mocno, wówczas kartka odkształci się, a sam szkic nie będzie wyglądał zbyt estetycznie.
- Kreski: Cieniowanie ołówkiem polega na stawianiu kresek jedna przy drugiej, nierzadko również nachodzących na siebie. Błędem jest, jeśli pozostawimy pomiędzy nimi wolną przestrzeń. Kreski w pierwszej warstwie cieniowania powinny być dłuższe, a w każdej kolejnej krótsze. Na końcu można również pociągnąć jeszcze raz dłuższe kreski, aby wyrównać szkic i go wygładzić. Nie należy kresek krzyżować ze sobą. Powinny być one równoległe względem siebie. Kreski także nie powinny się stykać ze sobą końcami, powinny one nachodzić na siebie.
- Elipsy: Zamiast kresek, można prowadzić ołówek w taki sposób, aby w miejscu cieniowania powstawały niewielkich rozmiarów elipsy. Wówczas należy je nakładać na siebie, a ołówek prowadzić ruchem ciągłym.
- Warstwy: W zależności od tego, jak mocne cieniowanie chcemy uzyskać, tyle powinniśmy nanieść warstw. Nie ma jasno określonej ich liczby, która byłaby standardowa dla każdego obrazu. Najważniejsze jest zatem to, aby uzyskać odpowiedni kolor cieniowania, jak również odpowiednią gładkość. Z reguły jest to co najmniej 4 lub nawet 5 warstw.
- Trzymanie ołówka: Cieniować należy, trzymając ołówek w pozycji lekko pochylonej. Nie należy go trzymać w pionie, bowiem wówczas nie uzyskamy pożądanego efektu.
Wielu uważa, że najprostszą metodą cieniowania jest rozmazywanie palcem. Jednakże to nie jest poprawna technika, jest to po prostu pójście na łatwiznę. Nie można bowiem w taki sposób uzyskać pożądanego efektu. Radzimy się tego wystrzegać i od razu uczyć się poprawnych technik, aby to one weszły nam w krew, a nie rozmazywanie palcem. Do cieniowania możemy użyć chusteczki, jednakże tylko wówczas, kiedy chcemy wyrównać delikatne kreski.
Inną techniką cieniowania jest kreskowanie krzyżowe. Aby je wykonać, musimy użyć ołówka miękkiego, ponieważ przy użyciu ołówka twardego nie uzyskamy tonów pośrednich. Określony obszar do cieniowania pokrywamy gęsto liniami krzyżującymi się, aż do momentu, kiedy cały obszar będzie pokryty grafitem.
Aby wypracować własną technikę cieniowania, należy przede wszystkim spędzić wiele godzin na próbach i ćwiczeniach. Tylko praktyka może sprawić, że staniemy się w tej dziedzinie prawdziwymi mistrzami.
nawet cos wiez o tym
Teraz sobie uświadomiłem że produkuje rozmazywany kicz, artykuł fajny :)