Jak opiekować się kotem?

opieka nad kotem

Jak opiekować się kotem?

Mówi się, że koty to zwierzęta niezależne. Jednak i one po udomowieniu potrzebują naszej opieki, aby żyć długo i prawidłowo się rozwijać. Właściwa opieka zapewni im zdrowie. Najważniejszymi elementami są sposób odżywiania i czyszczenie kuwety.

Poniżej mamy dla was wskazówki odnośnie do tego, w jaki sposób opiekować się kotem.

Pielęgnacja

Do czesania kota używamy szczotek wykonanych ze szczeciny, ale trzeba go czesać delikatnie i nie drapać mocno. Gdy nasz kot ma pchły, możemy wyczesać je grzebieniem z łagodnymi zębami.

Jeśli kot jest zdrowy to sam potrafi zadbać o swoją higienę. Liżąc futro językiem potrafią dosięgnąć do każdego zakamarku ciała i wylizują zanieczyszczenia i stare wypadające już włosy. Każdy kot powinien być szczotkowany, ale w szczególności koty długowłose. Zapobiega to powstawaniu kołtunów sierści i problemów skórnych.

spanie kota

Miejsce do spania

Zawsze należy upewnić się, że nasz kot śpi w miejscu suchym i ciepłym. Najlepiej zakupić poduszkę lub kosz, które ustawiamy przy ścianie. Warto pamiętać, że koty to zwierzęta niezależne i jeśli kupimy im nawet najpiękniejsze legowisko, to one i tak same wybiorą miejsce do spania.

Kuweta

Koty posiadają wrodzony instynkt i bardzo szybko potrafią nauczyć się korzystania z kuwety. Odpowiednie pudełko powinno być codziennie opróżnione z nieczystości. Myjemy je raz w tygodniu (przy dobrej jakości żwirku silikonowego) łagodnym mydłem i płuczemy wrzątkiem. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kuwety zakrytej, która zatrzymuje nieprzyjemny zapach, jednak to już większy wydatek. Kuwetę otwartą sprzątamy co dwa dni (w razie potrzeby częściej). Brudna kuweta może sprawić, że kot będzie niezadowolony i wybierze inne miejsce w domu do załatwiania swoich potrzeb.

karmaPożywienie

Gotowe pożywienie wpływa na prawidłowy rozwój większości kotów. Koty należy karmić odpowiednią mieszanką pożywienia z puszek i suchego pokarmu. Koty, które karmimy tylko jednym składnikiem (wątróbką czy rybami), często cierpią z powodu problemów zdrowotnych. Kot zawsze powinien mieć dostęp do zimnej wody (najlepiej źródlanej) bez względu na jego dietę. Musi być karmiony nie tylko karmą suchą, ale też mokrą (z dużą zawartością mięsa). Koty nie mogą pić mleka, które zawiera laktozę, ponieważ jej nie trawią.

Większość kotów od czasu do czasu je trawę, po to, by poprawić trawienie. Stąd trzymanie w domach koty bardzo często interesują się wiszącymi roślinami (i innymi przedmiotami), dlatego przy zakupie kwiatów lub innych roślin trzeba upewnić się, czy nie posiadają substancji toksycznych, trujących.

Zdrowie

Koty mogą żyć około 15 lat. Ich charaktery są naprawdę bardzo różnorodne. Niektóre z nich są indywidualistami, inne bardzo lubią towarzystwo i zabawę. Kiedy nasz kot zachoruje, potrzebna będzie mu nasza opieka. Ważnym zagadnieniem są szczepienia przeciwko licznym zagrażającym życiu chorobom i nie należy o nich zapominać ani ich lekceważyć. Nasz zwierzak powinien też być kontrolowany przez weterynarza, który zna się na jego gatunku.

drapak

Ostrzenie pazurów

Jeśli chcemy mieć meble w dobrym stanie, musimy zapewnić kotu odpowiednie miejsce do ostrzenia pazurów. O tym musimy pomyśleć już pierwszego dnia od wprowadzenia naszego pupila do domu. Wiadomo, że o wiele łatwiej zapobiegać problemom, niż potem próbować zmienić przyzwyczajenia kota.

Transport

Jeśli chcemy wybrać się z naszym kotem w podróż, najpierw należy zasięgnąć porady weterynarza. Warto również sprawdzić, jak kot reaguje na samochód na krótkim dystansie jeszcze przed wyruszeniem w daleką podróż. Obecnie w sklepach możemy znaleźć wiele wygodnych nosidełek dla kotów, do których koty chętnie wchodzą (jak do wszystkich pudełek). Zawsze jednak przed wyruszeniem w pierwszą podróż trzeba sprawdzić, jak kot reaguje na dane nosidełko.

Zabawki

Często zdarza się, że koty wolą zabawki „domowe” niż te ze sklepu. Świetną zabawką jest dla nich zwykły sznurek czy kabel, piłeczki z folii aluminiowej, małe plastikowe nakrętki po słoikach lub butelkach , zabawki na choince bożonarodzeniowej, ołówki, torby papierowe, pudełka, a nie wymyślne sklepowe akcesoria.

Reply