Jak zlikwidować pajączki na twarzy?

Do tej pory nie wiadomo, co jest konkretną przyczyną powstawania teleangiektazji czyli tzw. pajączków. Stwierdzono jednak, że w niektórych przypadkach ma to podłoże genetycznie, nierzadko zaś jest związane z produkcją estrogenu, co może wyjaśniać, dlaczego ten problem występuje przeważnie u kobiet. Nieco lepszą wiadomością jest fakt, że powstawanie pajączków na twarzy nie skutkuje (jak w przypadku pękających naczynek na nogach) żylakami. Na ogół nie stanowią one zagrożenia dla życia, zatem ich leczenie skoncentrowane jest na ich całkowitym usunięciu bądź zredukowaniu.  Niemniej jednak jak większość niedoskonałości cery, tak i tzw. pajączki samoistnie nie znikają. Podam Ci kilka sposobów na pozbycie się pękających naczynek na twarzy. Oczywiście przed decyzją o jakimkolwiek zabiegu musisz skontaktować się ze swoim lekarzem. On pomoże wybrać Ci najodpowiedniejszą metodę redukcji pajączków.

 

Zabieg laserem

Jest to najczęściej stosowana metoda w walce z pajączkami. Jej niewątpliwą zaletą jest duża skuteczność. Zabieg wykonywany jest w profesjonalnych salonach kosmetycznych, a polega na zamknięciu naczynka poprzez naświetlanie go promieniem lasera. W ten sposób gwałtownie wzrasta temperatura krwi znajdującej się w naczynku, co powoduje jego zmniejszenie. Aby efekt zabiegu był zadowalający kosmetolog musi właściwie dobrać długość fal emitowanych przez laser. Dzięki odpowiednim aplikatorom promień lasera jest skupiony jedynie na miejscu, w którym ulokowane jest naczynko.

 

Skleroterapia

Zabieg ten pozwala na szybkie pozbycie się pajączków. Metoda ta polega na wstrzyknięciu do żyły środka farmakologicznego. Dzięki zastosowaniu bardzo cienkich igieł zabieg staje się niemalże bezbolesny. Skleroterapia przeprowadzana jest w pozycji leżącej, albowiem podczas zabiegu ciśnienie krwi żyłach gwałtownie spada, co może powodować omdlenia i pogorszenie samopoczucia. U 99% pacjentów nie zaobserwowano działań niepożądanych. U 1% osób, które poddały się zabiegowi zaobserwowano przebarwienia skórne, które ustąpiły po upływie sześciu miesięcy.

 

Dieta i ćwiczenia

Zmień sposób odżywiania się i zacznij wykonywać ćwiczenia fizyczne. Utrata wagi znacznie przyczyni się do wyglądu Twojej skóry oraz poprawi jej kondycję, dzięki czemu będziesz mogła zminimalizować prawdopodobieństwo powstawania nowych niedoskonałości. Ponadto wysiłek fizyczny poprawia ciśnienie krwi, zatem jeśli tylko masz okazję, aby zapobiec teleangiektazji to naprawdę warto spróbować.

 

Pielęgnacja cery

Zanim narazisz skórę twarzy na szkodliwa działanie promieni słonecznych, nałóż na nią krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Lepiej zadbać wcześniej o jej zdrowie, zanim zaczną pojawiać się pajączki.

 

Witamina K

Skuteczność stosowania kremów z witaminą K jest kwestią sporną. W związku z tym, że witamina K bierze udział w krzepnięciu krwi, niektórzy naukowcy twierdzą, że może stać się pomocna również w walce z pajączkami. Według przeciwników stosowania witaminy K w tym konkretnym przypadku, może ona przyczynić się do nadmiernego pękania naczynek. Jeśli mimo wszystko jesteś zdecydowana użyć kremu z witaminą K, stosuj go dwa razy dziennie przez maksymalnie dwa miesiące.

 

Aloes

Jest to uniwersalna roślina, która może stać się alternatywą dla wymienionych wcześniej metod i sposobów walki z pajączkami. Do tej pory nie zostało potwierdzone lecznicze działanie aloesu w przypadku redukcji pękających naczynek, jednakże niewątpliwie faktem jest, że roślina ta znakomicie poprawia kondycję skóry dogłębnie ją nawilżając. Żel aloesowy należy stosować dwa razy dziennie do momentu poprawy wyglądu skóry.

 

Pamiętaj, że przed dokonaniem jakiejkolwiek decyzji skonsultuj się z dermatologiem.

Reply