Jak urządzić psi kącik?

Jak urządzić psi kącik?

Jak urządzić psi kącik?

Wprowadzenie psa do nowego domu nie jest wcale dla niego łatwe. Pierwsze dni, a zwłaszcza noce, po rozłące z matką i rodzeństwem mogą być szczególnie bolesne.

Pamiętając o tym, nie powinniśmy pozostawiać go samego, gdyż czuje się wtedy szczególnie niepewny i zagubiony.

Szczeniak przybywający do naszego domu czy mieszkania powinien mieć własne miejsce do spania oraz jedzenia – takie własne terytorium sprawi, że będzie czuł się bezpiecznie i pewniej.

Przed snem zanosimy zwierzaka na legowisko i przez chwilę mu towarzyszymy. Jeśli po naszym odejściu szczeniak zacznie piszczeć, połóżmy mu pod kocyk butelkę z ciepłą wodą, która zastąpi ciepło matki. Nic zabierajmy psa do łóżka. Zakaz ten bezwzględnie dotyczy psów dużych ras.

Miękkie i ciepłe legowisko

szczeniaczekSzczeniak, któremu zaczynają wyrastać stałe zęby, gryzie wszystko, co spotka na swej drodze. Dlatego nie warto od razu kupować mu porządnego legowiska. Najlepsze w tym czasie byłoby tekturowe pudełko, usłane starymi ręcznikami.

Gdy ten trudny okres w życiu domowników i psa mamy już za sobą, możemy urządzić mu lepszą „sypialnię”, sprawiając np. plastikowy lub wiklinowy koszyk, materac bądź starą poduszkę.

Dla dużych psów konstruujemy pryczę o wymiarach umożliwiających wygodne ułożenie się. Kładziemy na nią materac w pokrowcu oraz kocyk. Musimy je codziennie trzepać, a gdy są zabrudzone – uprać.

Małe pieski mogą mieć budki z gąbki obite materiałem – ważne jest, aby dla zachowania czystości i higieny można je było czyścić i ewentualnie uprać.

Pies musi lubić i akceptować swoje miejsce do spania. Powinno ono być zaciszne i usytuowane z dala od przeciągów i hałasów. Zwierzęta te lubią ciepło, dlatego miejsce do spania przygotowujemy w pobliżu pieca lub grzejnika.

Łapy zawsze czyste

Przebywając jak najczęściej z naszym psem, uczymy go zasad dobrego zachowania i czystości. Po każdym spacerze, szczególnie w deszczowe dni, wycieramy mu starym ręcznikiem brudne łapy i zmoczoną sierść. Tylko czystego psa możemy wpuścić do pokoju i pozwolić mu odpocząć w jego legowisku.

Psia jadalnia

Oddzielne miejsce w mieszkaniu powinien zajmować kącik wydzielony na psią jadalnię. Dobrze byłoby, aby był on usytuowany np. w kuchni lub w jej okolicach. Psy chętnie dostosowują się do rozkładu dnia rodziny i są szczęśliwe, gdy mogą jeść w tym samym czasie co reszta domowników. To może zapobiec napraszaniu się o jedzenie w czasie naszego posiłku.

york

Zwierzę musi mieć swoje własne miseczki, przystosowane do jego wielkości, a nawet… rasy. Najlepiej zaopatrzyć się w dwa oddzielne naczynia – na jedzenie i czystą wodę, do której – o każdej porze dnia – pies powinien mieć stały dostęp. W sklepach zoologicznych jest duży wybór misek, wykonanych z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej. Po każdym posiłku myjemy je dokładnie pod bieżącą, ciepłą wodą, z dodatkiem płynów do mycia naczyń.

Miski z jedzeniem i wodą dla naszego zwierzaka możemy postawić na gazetę lub kawałek ceraty. Uprzątnięcie rozrzuconych podczas posiłku resztek jedzenia nie będzie wówczas sprawiało kłopotu.

Reply