Jak nauczyć się jodłować?

jodłowanie

Jak nauczyć się jodłować?

Jodłowanie najbardziej charakterystyczne jest dla muzyki ludowej Tyrolu. Niegdyś w Alpach Wschodnich tylko w taki sposób się porozumiewano ponad górami i dolinami. Podobne odgłosy wydobywali ze swoich krtani Indianie, przekazując sobie wiadomości. Do dziś można ten śpiew usłyszeć, choć już nie tylko w tej części kontynentu.

Ostatnimi czasy jodłowanie stało się bardziej popularne i można je usłyszeć choćby w piosence znanej wokalistki amerykańskiej Gwen Stefani.

Najważniejsze zasady jodłowania

Jodłowanie podobne jest do śpiewu, choć niewątpliwie jest bardziej charakterystyczne. Podczas wydobywania dźwięków następują skokowe zmiany pomiędzy rejestrem piersiowym i głowowym. Najważniejsze jest jednak obniżenie krtani, w skutek czego powstaje rzadko spotykana barwa głosu.

Jodłowanie niekiedy przypomina melodyjny śpiew, a czasami jest podobne do bardzo głośnego krzyku. Kiedyś była to podstawowa forma komunikowania się na dalsze odległości, a dziś jest to technika, której tajniki chce poznać większość z nas.

W jodłowaniu bardzo często pojawia się głoska „i”, która brzmi niezwykle donośnie i śpiewana jest niezwykle wysoko. Dlatego podczas jodłowania najważniejsze jest oddychanie brzuszne. Odpowiednie ćwiczenia powinny pomóc w opanowaniu tej niezwykle wymagającej techniki śpiewania i oddychania, aby podczas wydobywania z siebie dźwięków nie zabrakło nam tchu.

Nauka jodłowania

Trudno jest jednak nauczyć się jodłować samemu. Trzeba bowiem wiedzieć, jak pracować przeponą i jak stworzyć tę charakterystyczną melodię, która składa się z wysokich i niskich tonów.

Najpewniej należy się wybrać na kursy jodłowania lub warsztaty, gdzie pod okiem instruktora można szybko i skutecznie nauczyć się jodłować.

Choć może się to wydawać banalnie proste, to radzimy uzbroić się w cierpliwość, bowiem jodłowania nie da się nauczyć w kilka krótkich chwil. Mistrzowie tego melodyjnego śpiewu pracowali nad własną techniką przez długie lata.

Jodłowanie – filmy

Poniżej kilka filmów przedstawiających specjalistów od jodłowania w akcji :)

Jeżeli chcesz jodłować tak jak oni – pomyśl o nauce już dzisiaj!

Jodler z Wilkowic

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=t2Yc1b3Tf8A[/tube]

 

Gwen Stefani jodłująca w piosence „Wind It Up”

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=9sY-TsLXiDo[/tube]

 

Franzl Lang jodłujący w utworze „Einen Jodler hör i gern”

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=67rc96joOz8[/tube]

 

Tylor Ware jodłująca w amerykańskiej wersji programu Mam talent

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=yCd3_RvurPQ[/tube]

Reply