Co warto wiedzieć o pędzlach do makijażu?

pędzle

Co warto wiedzieć o pędzlach do makijażu?

Pędzle do makijażu to absolutny niezbędnik każdej zadbanej kobiety. Czasy gdy makijaż wykonywało się aplikatorami czy puszkami dawno już minęły. Pędzle pomagają nam w dziennym  wieczorowym, czy imprezowym make up’ie. Na rynku dostępne są setki pędzli przeróżnych marek, typów… Jak w odnaleźć się w tym ogromie produktów i skompletować swój idealny zestaw pędzli?

W sklepach, w internecie dostępne jest mnóstwo gotowych zestawów. Zazwyczaj zawierają one bardzo dużo rodzajów pędzli – przydatnych bardziej profesjonalnej wizażystce niż zwykłej śmiertelniczce , często są też słabej jakości. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup albo małego zestawu albo kupienia osobno kilku podstawowych pędzli dobrej jakości. Od czego więc zacząć? 

Pędzle do twarzy

Absolutne minimum to dwa pędzle – jeden do pudru, drugi do konturowania twarzy.

Pędzel do pudru powinien być duży, zbity, włosie powinno być miękkie i gęste, aby nie pozostawiał on nieestetycznych smug. Zwracajmy również uwagę na wykonanie pędzla – nie może on gubić włosia, a skuwka musi być stabilna. Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj pędzla wybrać – z włosia naturalnego czy syntetycznego – sięgajmy po pędzle syntetyczne (nie uczulają, nie odkształcają się po praniu).

Pędzel do konturowania. Najbardziej uniwersalnym kształtem jest tak zwane „jajeczko” – nadaje się do nakładania bronzera jak i różu. Zatem jeśli nie chcemy wydawać dużo pieniędzy warto kupić właśnie taki rodzaj pędzla. Na rynku dostępne są także specjalne skośnoscięte pędzle do różu, które świetnie sprawdzą się również do nakładania rozświetlacza na kości policzkowe.

pedzel jajeczko

Pędzel typu jajeczko

Jeśli nie lubimy nakładać podkładu palcami ani gąbeczkami, warto zaopatrzyć się w pędzel do podkładu.

pędzel do pudru

Pędzel do pudru

Podkłady, korektory w płynie najlepiej nakładać płaskimi pędzlami języczkowymi wykonanymi z włosia syntetycznego (łatwiej je domyć). Świetnie sprawdzą się również do nakładania bazy pod makijaż.

Kolejnym typem pędzla do podkładów płynnych i kremowych  jest  flat top (ze ściętą końcówką)  przeznaczony do stemplowania podkładu. Ten typ pędzla zwiększa krycie naszego fluidu, a także sprawia, że lepiej stapia się on ze skórą, a co za tym idzie – dłużej utrzymuje się na twarzy.

flat top

Pędzel typu flat top

Pędzle do oczu

W zależności od tego jakie makijaże wykonujemy będziemy potrzebowały różnych pędzli. Istnieje jednak grupa pędzli, która na pewno  przyda się każdej z nas.

Pędzle typu koci język

Pędzle te idealnie nadają się do nakładania cieni na całą powiekę, a ich mniejsze wersje świetnie poradzą sobie w malowaniu wewnętrznych kącików oczu. Warto więc zaopatrzyć się w jeden,duży zbity i miękki pędzel typu koci język i jeden mniejszy i bardziej sztywny do dolnej powieki i kącików oczu. Jeśli lubimy makijaże typu smoky eyes, dobrym rozwiązaniem jest średniej wielkości pędzelek, którym nałożymy cień w zewnętrzny kącik oka.

Pędzel do rozcierania (blendowania cieni)

Często wiele z nas zapomina o tym typie pędzla. Jest on jednak szalenie ważny, ponieważ makijaż bez dobrze roztartych cieni bardziej nas szpeci niż koryguje kształt oka. Make up, w którym kolor cienie stopniowo blaknie i zanika to właśnie to na czym nam zależy. Jeśli nie mamy wprawy w blendzie, najprawdopodobniej wynika to z braku odpowiedniego narzędzia. Pędzle do rozcierania cieni robią za nas bowiem połowę roboty. Kształtem przypominają one “jajeczkowy” pędzel do konturowania, są wycieniowane na kształt “puchacza”.

do blndu

Pędzel do rozcierania

Pędzel do eyelinera

Pędzel tego typu przydaje się przede wszystkim do eyelinerów żelowych, a także do rozcierania kreski. Mamy dwa podstawowe typy pędzli do eyelinera.

Skośnościęty, mały i precyzyjny pędzel znakomicie sprawdzi się przy precyzyjnym malowaniu kreski eyelinerem w żelu, jak również przy podkreśleniu łuku brwiowego. Tutaj  najlepiej sięgać po sztywne pędzle w włosia syntetycznego. Warto też utrwalić eyeliner w pisaku cieniem w tym samym kolorze – do tego także  świetnie nadaje się ten typ pędzla.

skosny do eye

Pędzel skośny

Pędzel do eyelinera ułożony w stożek pozwala nam na wykonanie niezwykle precyzyjnej kreski. Możemy go używać zarówno do eyelinera w żelu jak i do robienia kreski cieniem. Pędzle do kresek świetnie sprawdzą się w malowaniu dolnej powieki i do wszystkich “precyzyjnych robót”.

stozek

Pędzel stożek

Reply