Co znaczy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia?

apetyt

Co znaczy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia?

Pytanie niby proste, ale można je rozumieć w dwojaki sposób – dosłownie lub przenośnie jako przysłowie.

Jednak postanowiłam skupić się na pierwszej opcji: apetyt rośnie w miarę jedzenia, czyli cierpimy na chroniczny brak uczucia sytości.

Przysłowie

Bardzo często w naszym życiu inni bądź sami mówimy, że chcemy robić coś więcej. Chęć ciągłego zwiększania umiejętności, wyznaczanie sobie nowych celów i ich realizacja kieruje naszym życiem. Mimo że mamy wiele, nadal do czegoś dążymy. To właśnie nazywa się powiedzeniem apetyt rośnie w miarę jedzenia. Może mieć ono wymiar pozytywny – gdy rozwijamy się z głową, nie zaniedbując otoczenia i najbliższych, ale i negatywny – gdy mimo tego, że mamy wszystko nie potrafimy przestać ciągle zabiegać o więcej.

Na zdrowie

Apetyt towarzyszy każdemu człowiekowi. Jedni mają większy, inni mniejszy. Jeśli dopada nas mimo tego, że dopiero co jedliśmy, to oznaka, że coś się dzieje. Jest to spowodowane albo nieodpowiednim odżywianiem się, albo brakiem witamin i minerałów w naszym organizmie. Faktem jest, że najlepiej spożywać 3-4 małe posiłki w ciągu dnia… ale co, jeśli zjemy śniadanie, a już pół godziny później apetyt daje o sobie znać? Może być kilka przyczyn tego stanu.

Po pierwsze, być może jemy za mało, szczególnie z rana. Śniadanie powinno być najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, a co za tym idzie -najbardziej wartościowym.

Po drugie, możemy jeść mało odżywcze produkty: przetworzone, białe pieczywo, dużo białej mąki zawartej w makaronach może powodować nawet utratę niektórych minerałów i witamin z organizmu. Podobnie działają przekąski, słodycze czy słodkie napoje gazowane.

To wszystko powoduje, że możemy jeść dużo, ale nigdy nie będziemy najedzeni. Proponuję sięgnąć po bardziej odżywcze produkty, białe bułki zastąpić pieczywem ciemnym, ograniczyć słodycze na rzecz owoców i pić dużo wody. Dodatkowym sposobem na obniżenie nadmiernego apetytu może być również aktywność fizyczna, która pozwoli nam regulować nasze procesy metaboliczne. Wtedy na pewno apetyt rośnie w miarę jedzenia, pozostanie jedynie przysłowiem.

Reply