Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?
Każdy kto lubi koty, a także każdy, kto ich nie lubi, na pewno niejeden raz przestraszył się w nocy„świecących” oczu tych ciekawych drapieżników. Jak to jest z tymi kotami, to nadprzyrodzone istoty (skoro świecą oczami) czy uwarunkowane biologicznie zwierzęta, którym święcące w ciemności oczy pomagają radzić sobie w nocy?
Na te i inne pytania odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Widzenie nocą
Mówi się, że kot widzi nocą bo mu się oczy świecą. Jest to jednak nie prawda. Kot w pomieszczeniu bez światła widzi słabo. Jednak gdy znajduje się tam choćby odrobina światła, zwierze potrafi to wykorzystać. Ma ciekawą zdolność ofiarowaną przez naturę – wykorzysta najdrobniejsze refleksy światła. W jaki sposób? O tym poniżej.
Trochę biologii
Gałka oczna kota ma niezwykłą zdolność odbijania światła, jak lustro. Owe „lustro” znajduje się za siatkówką i zbudowane jest z 15 warstw komórek, które działają jak płaszczyzna odbijająca. Nawet najsłabsze drobinki światła wnikające do oka kota padają na receptory światła, które znajdują się w siatkówce, zostają odbite i padają na pręciki i czopki w siatkówce kolejny raz. Ze względu na to, że jest to podwojona dawka, kot widzi w nocy znacznie lepiej. Co ciekawe nasi czworonożni domownicy widzą dobrze już przy 1/6 dawce światła jakie jest potrzebne człowiekowi. Wiadomo, że w przypadku braku źródła światła kot nic nie będzie widział w nocy. A za sprawą świecenia oczu kota nocą odpowiedzialne są właśnie owe „lustra”, połyskliwe komórki, które sprawiają, że widzimy zielone lub złote oczęta.
Kocia ciekawostka
Lustrzana warstwa w oku kota odpowiedzialna za świecenie ich w nocy, nazywa się z łaciny tapetum lucidum i oznacza „błona odblaskowa”.
Zdarza się również i ludziom, ze ich oczy „świecą”, pozostawiają czerwony odblask np. przy zdjęciach. Czerwony poblask źrenic widuje się na fotografiach wykonanych za pomocą lampy błyskowej, pochodzi on od naczyń krwionośnych leżących poniżej siatkówki. Także nie ma rzeczy niewytłumaczalnych, a koty to normalne istoty, a nie żadne stwory nie z tego świata.