Czym jest „spyware”?

spyware

Czym jest „spyware”?

Dość powszechne obecnie słowo „spyware” pochodzi od dwóch angielskich słów: spy (szpieg) oraz software (oprogramowanie).

Oznacza ono programy szpiegowskie, których celem jest najczęściej śledzenie naszej aktywności i przekazywanie informacji firmom, które zajmują się sprzedawaniem takiej wiedzy.

Po co tworzy się programy Spyware?

Rodzi się więc zasadnicze pytanie: po co komukolwiek wiadomości o tym, jakie strony odwiedzamy, co mamy zainstalowane na dysku czy jakiej słuchamy muzyki? Wbrew pozorom zainteresowanych tymi faktami jest wielu. Informacje te są na przykład bezcenne dla firm, które na tej podstawie tworzą profile klientów, do których następnie adresują reklamy.

Tak więc jeżeli na naszym dysku mamy kolekcję muzyki hip-hopowej, to któregoś dnia może się okazać, że zaraz po wejściu do sklepu internetowego zostaniemy skierowani do działu z tym stylem muzycznym. Być może jest to i miłe, i wygodne, jednak trzeba pamiętać, że informacje zostały pobrane bez naszej wiedzy i zgody, a ponadto nigdy nie mamy pewności, co dokładnie „wyciekło” z naszego komputera. Może tajne dokumenty firmy? Budżet domowy? Numery kart kredytowych?

Zapobieganie atakom programów Spyware

Na szczęście jest kilka zasad, o których warto pamiętać, a dzięki którym do minimum ograniczymy ryzyko zagoszczenia na dysku naszego komputera programów typu Spyware.

  • czytaj uważnie umowy licencyjne programów, które chcesz zainstalować, i zastanów się poważnie, gdy pojawi się informacja, że instalując dane oprogramowanie, zgadzasz się na uruchomienie takiego narzędzia jak np, Gator, Cydor, Aureate czy Alexa – są to programy szpiegowskie;
  • jeżeli korzystasz z Internet Explorera do przeglądania stron www, to skonfiguruj go tak, by uniemożliwiał uruchamianie programów automatycznie, bez twojej zgody… lub zainstaluj przeglądarkę bezpieczniejszą, np. Operę czy Firefoxa;
  • nie odwiedzaj raczej stron o tematyce krakerskiej czy erotycznej, a także internetowych kasyn, nieznanych ci wyszukiwarek i stron, których nie znasz lub otrzymałeś link od nieznanej osoby, gdyż ich odwiedzenie może się wiązać z wtargnięciem programu szpiegowskiego na twoim komputerze.

Programy Ad-Aware

Aby obronić się przed programami typu Spyware, a także aby je usunąć, zainstaluj na swoim komputerze programy Ad-Aware, takie jak choćby Windows Defender, Spybot Search&Destroy. Te darmowe narzędzia przeskanują system twojego komputera i wykryją wszelkich szpiegów. Potem wystarczy się ich pozbyć jednym kliknięciem. Jednak przegląd systemu trzeba powtarzać kilka razy w miesiącu.

Nie zapominaj też po prostu dwa razy zastanowić się, nim wejdziesz na jakąś podejrzaną stronę.

Reply