Dieta 1000 kalorii

Nadwaga, otyłość – to wszystko sprawia, że zaczynamy poszukiwać diety, która najlepiej rozprawiłaby się ze zbędnymi kilogramami. Dlatego też bardzo popularną formą odchudzania jest dieta tysiąca kalorii. Powszechnie uważa się, że jest nie tylko jedną z najchętniej i najczęściej stosowanych, ale także jedną z najbardziej skutecznych. A przecież w odchudzaniu właśnie o to chodzi.

Na czym polega?

Zasady diety tysiąca kalorii są bardzo proste. Można jeść wszystkie te produkty o zmniejszonej zawartości kalorycznej. A więc dostarczamy organizmowi wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Białka, tłuszcze i węglowodany – to musi przyswoić nasze ciało, ale w ograniczonej ilości. W codziennym jadłospisie należy uwzględnić owoce, warzywa, chude ryby oraz chude wędliny, zwłaszcza drobiowe. Zadaniem osoby, która podejmuje kurację jest umiejętne dopasowywanie posiłków pod względem kaloryczności. Nie można przekroczyć wartości 1000 kalorii. Istotnym elementem w czasie odchudzania jest przyjmowanie około trzech litrów wody. Płyny mają za zadanie przyspieszyć trawienie i nieco oszukać żołądek, która odnosi wrażenie pełności, co automatycznie przekłada się na uczucie głodu – a w zasadzie jego brak.

Przykładowe menu na okres siedmiu dni

W pierwszym dniu na śniadanie możemy zjeść kromkę ciemnego pieczywa posmarowanego łyżeczką margaryny. Na to nakładamy liść sałaty, plaster żółtego sera i konsumujemy z dodatkiem pomidora. Popijamy sokiem pomarańczowym. Taki posiłek ma około 250 kalorii.

Na drugie śniadanie – 10 dag serka homogenizowanego z 10 dag truskawek. Porcja 100 kalorii.

Na obiad przygotowujemy 10 dag piersi z kurczaka wraz z cukinią, marchewką i porem. Wszystko dokładnie kroimy, smażymy na łyżce oleju i dusimy. Doprawiamy solą i pieprzem. Konsumujemy wraz z dwoma małymi ziemniakami. Obiad posiada 350 kalorii.

Na podwieczorek 200 gram galaretki porzeczkowej i niegazowana woda mineralna – 100 kalorii.

Na kolację kromkę ciemnego pieczywa wraz z 50 g chudej wędliny i sałatką z pomidora, cebuli i papryki.

W drugim dniu na śniadanie możemy zjeść małą grahamkę z łyżeczką masła albo margaryny wraz z dwoma plastrami chudej wędliny i kilkoma plastrami ogórka. Do tego kawa, ale bez cukru. Porcja – 250 kalorii.

Na drugie śniadanie mały banan – 100 kalorii.

Na obiad 15 dag piersi z indyka i 20 dag pieczarek, które podsmażamy wraz z mięsem na łyżce oleju. Do tego 5 dag groszku oraz łyżka jogurtu. Całość doprawiamy solą, pieprzem oraz ziołami. Kaloryczność – 350.

Na podwieczorek dwie delicje – 100 kalorii, a na kolację omlet z zielonym groszkiem i herbata bez cukru. Całość 200 kalorii.

W trzecim dniu na śniadanie konsumujemy cztery łyżki płatków kukurydzianych ze szklanką pół procentowego mleka. Do tego kawa – opcjonalnie z odrobiną mleka i niewielką ilością cukru.  Taki posiłek liczy 250 kalorii.

Na drugie śniadanie dwie brzoskwinie – 100 kalorii,  a na obiad ryba ugotowana na parze, dwa ziemniaki jarzyny. Całość nie powinno przekroczyć 350 kalorii.

Na podwieczorek dwie pomarańcze – 100 kalorii, a na kolację kromkę ciemnego pieczywa i sałatka z pora, ogórka kiszonego i trzech łyżek groszku konserwowego.

W czwartym dniu na śniadanie przygotowujemy jedną bułkę posmarowaną łyżeczką masła oraz dwiema łyżeczkami dżemu. Do tego kawa, opcjonalnie z mlekiem i cukrem. Całość – 250 kalorii.

Drugie śniadanie powinien stanowić grejpfrut – 100 kalorii, zaś obiad to 220 ml czystego barszczu czerwonego i 15 g piersi kurczaka ugotowanych w jarzynach. Do tego dwa małe ziemniaki.

Podwieczorek to szklanka kompotu i dwa herbatniki o łącznej ilości 100 kalorii, z kolei ostatni posiłek może stanowić zapiekanka z ryżu oraz jabłko. Kaloryczność – 200.

W piątym dniu na śniadanie jemy omlet z trzech białek w towarzystwie dżemu niskosłodzonego oraz szklanka mleka. Całość – 250 kalorii.

Drugie śniadanie to jedna delicja i jedno jabłko – 100 kalorii, a obiad to 100 g piersi usmażonych na oliwie, do tego 200 g kalafiora oraz jeden ziemniak. Do picia zielona herbata. Wszystko nie powinno przekroczyć 350 kalorii.

Podwieczorek to pieczone jabłko z łyżką cukru – 100 kalorii, a kolacja (200 kalorii) to sałatka z tuńczykiem, dwiema łyżkami kukurydzy, ryżu oraz dwóch liści kapusty pekińskiej.

Na śniadanie w szóstym dniu można przygotować kromkę ciemnego chleba z 5 dag twarożku, plastrem pomidora i szklanką soku pomarańczowego.  Taki posiłek posiada 250 kalorii.

Na drugie śniadanie jogurt jagodowy z łyżką otrąb pszennych – 100 kalorii, z kolei obiad (350 kalorii) to bulion z natką pietruszki i pieczone bez skóry udko z kurczaka. Do tego gotowane warzywa.

Kisiel wiśniowy będzie świetną propozycją na podwieczorek o ilości 100 kalorii, a kolacja to sałatka z chudej wędliny, cykorii, ogórka kiszonego, jabłka i jogurtu naturalnego, którego kaloryczność nie powinna przekroczyć 200 kalorii.

Propozycja menu na siódmy dzień diety to śniadanie w formie dwóch kanapek z pełnoziarnistego chleba, posmarowanego łyżeczką masła lub margaryny z plastrem szynki z indyka, pomidorem oraz herbatą z cytryną – najlepiej bez cukru. Całość – 250 kalorii. Drugie śniadanie to potarta marchewka z jabłkiem oblana sokiem cytrynowym – 100 kalorii. 100 gram soli usmażonej na oliwie, mały ziemniak i surówka z kiszonej kapusty to posiłek mający 350 kalorii. Podwieczorek składa się ze 100 gram budyniu, a kolacja z sałatki owocowej z kiwi, grejpfruta i ananasa.

Efekty

Jeśli zasady diety są konsekwentnie przestrzegane, to istnieje duże prawdopodobieństwo utraty tygodniowo od pół kilograma do kilograma. Choć dieta jest niskokaloryczna, to jednak w pełni bezpieczna dla organizmu, ponieważ nie zabiera mu potrzebnych do normalnego funkcjonowania składników. Jeśli dieta połączona będzie z odpowiednią aktywnością ruchową, spadek wagi może być jeszcze wyższy.

Reply