Dieta 1500 kcal
Diety, które zakładają ograniczenie energetyczne dla spożywanych każdego dnia posiłków nie są może najwygodniejsze ze względu na konieczność liczenia kalorii i z powodu tej cechy na pewno nie każdemu przypadną do gustu.
Są jednak mimo to bardzo popularne, głównie dzięki temu, że wiedząc, ile kalorii można spożyć, można „trzymać rękę na pulsie” i nie ma opcji, by przesadzić z jedzeniem, można więc mieć pewność, że dieta taka będzie skuteczna. Ponadto od czasu do czasu można „odchudzić” jakiś posiłek, a inny wówczas może być nieco bardziej kaloryczny, więc w ten sposób można sobie pozwolić na ulubione pokarmy czy np. zostawić zapas energetyczny przed jakimś przyjęciem.
Bezpieczne odchudzanie
Dieta 1500 kcal nie jest przeznaczona dla osób, które chcą schudnąć dużo i szybko, jednak dzięki temu jest bezpieczna dla organizmu i praktycznie nie istnieje ryzyko pojawienia efektu jojo, gdyż chudnięcie jest powolne.
Ponadto na diecie tej nie trzeba się głodzić, gdyż 1500 kcal dziennie to sporo, biorąc pod uwagę, że zazwyczaj, odżywiając się standardowo, przyjmuje się niewiele więcej, bo około 2000 kcal. Tak więc ten sposób odżywiania nie jest bardzo restrykcyjny, co ucieszy osoby, które nie lubią się głodzić albo nie mogą tego robić, na przykład ze względu na wykonywanie ciężkiej pracy czy spory wysiłek umysłowy, do czego potrzebne są spore dawki energii.
1 kilogram w tydzień
Ponadto dieta ta zakłada dzienną dawkę 1500 kalorii dla osób, które potrzebują na co dzień sporo energii, zaś ci, którzy nie prowadzą bardzo aktywnego trybu życia, mogą poprzestać na np. 1200 kcal, co pozwoli im zobaczyć efekty odchudzania szybciej. Ogółem na diecie tej można schudnąć około 1 kilogram tygodniowo, co – jak niemal jednym głosem twierdzą specjaliści żywienia – jest optymalnym tempem tracenia na wadze.
Zasady diety 1500 kcal, poza koniecznością liczenia kalorii przyjmowanych z każdym posiłkiem, są bardzo proste. Należy bowiem:
1) spożywać 3 główne posiłki i 2 dodatkowe mniejsze – wszystkie powinny być spożywane w równych odstępach czasu, co pomaga ustabilizować tempo trawienia,
2) pić przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, ale bardzo polecane są także niesłodzone herbaty i napary ziołowe,
3) jeść jedynie do momentu zaspokojenia głodu, nie przejadając się ani nie głodząc,
4) wykluczyć z diety potrawy tłuste, smażone i słodycze,
5) w godzinach południowych spożywać najbardziej kaloryczne potrawy, zaś im bliżej wieczora, tym jadać skromniej,
6) pieczywo białe zastąpić razowym,
7) smażenie zastąpić duszeniem, gotowaniem (najlepiej na parze, bo w ten sposób traci się mniej naturalnego smaku potraw i witamin) i grillowaniem,
8) jadłospis wzbogacać w duże ilości warzyw i owoców oraz dbać, by ciągle nie jeść tego samego, nawet jeśli miałby to być bardzo zdrowy produkt,
9) delektować się posiłkami i dokładnie przeżuwać każdy kęs (poprawia to tempo trawienia),
10) zjadać przynajmniej jeden ciepły posiłek na dzień.
Stosowanie się do tych rad raczej nie powinno nikomu sprawić większych problemów, widać więc, że dieta jest stosunkowo prosta, a jednocześnie nie można jej odmówić skuteczności i dobroczynnego wpływu na stan zdrowia.