Dieta owocowa

Dieta owocowa

Dieta owocowa

Jest to bardzo chętnie stosowana dieta odchudzająco – oczyszczająca, smaczna i bezpieczna w większości przypadków. Można stosować ją tylko przez 1-2 dni by pozbyć się zalegających w organizmie toksyn lub – jeśli chce się więcej stracić na wadze – przedłużyć jej stosowanie do kilku dni. Można również stosować ją np. co weekend i powtarzać przez kilka do kilkunastu kolejnych weekendów.

Zdrowe chudnięcie i małe ryzyko efektu jojo

Chudnięcie nie jest może zawrotnie szybkie, ale dzięki temu jest zdrowe, a ryzyko efektu jojo jest zminimalizowane. Należy jednak pamiętać, że diety tej nie można stosować przesadnie długo, zaś bardzo częste powtarzanie jej wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż ograniczone menu powoduje, że mogą pojawić się poważne niedobory niektórych substancji w organizmie. Dieta ta jest dość restrykcyjna, dlatego nie mogą jej stosować między innymi kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także młodzież znajdująca się w okresie dojrzewania.

Dieta owocowaOwoce i woda mineralna

Podstawę diety stanowią owoce, które są jedynym dopuszczalnym pokarmem przez cały czas trwania diety. Jeśli chodzi o sposób ich przygotowywania, to panuje tu pełna dowolność, ale nie można dodawać do nich cukru, dozwolone są za to przyprawy typu imbir czy cynamon, można także dosładzać je miodem, ale w niewielkich ilościach.

Jeśli to możliwe, owoce trzeba jeść ze skórą, na przykład gruszki i jabłka, a cytrusów nie pozbawiać białych błonek, gdyż właśnie tam znajduje się najwięcej błonnika i innych wartościowych składników. Każdego dnia należy też wypijać około 2 litrów dziennie niegazowanej wody mineralnej lub ewentualnie zielonej herbaty. Niepolecane są soki owocowe, gdyż zawierają duże ilości cukru.

Dieta owocowaRóżne owoce – różne składniki i witaminy

Mimo iż na diecie tej można jeść jedynie owoce, rzadko zdarza się, by stosująca ją osoba odczuwała głód, ponieważ zawarty w owocach błonnik pęcznieje w żołądku, na długo dając uczucie sytości. Ponadto można ich zjadać stosunkowo dużo. Warto także dbać, by spożywać różne owoce, a nie przez cały czas takie same, by dostarczać organizmowi różnych składników i witamin.

Ostatnie zalecenie dotyczące stosowania tej diety wiąże się ze sposobem jej kończenia – jak w  przypadku każdej diety, nie wolno od razu wracać do starych nawyków żywieniowych, lecz trzeba  robić to powoli, by uniknąć efektu jojo i nie zaprzepaścić poniesionego na diecie trudu.

Reply