Dlaczego bolą piersi?

bóle piersi

Dlaczego bolą piersi?

Piersi to niewątpliwie jeden z największych atutów kobiecości. Niemal każda przedstawicielka płci pięknej zwraca na nie szczególną uwagę, dba o to, aby były i piękne, i zdrowe, zwłaszcza że teraz coraz częściej mówi się o profilaktyce chorób piersi. Nic więc dziwnego, że każdy ból biustu jest niepokojący. Nie musi on jednak oznaczać poważnej choroby, choć z drugiej strony nie należy go lekceważyć.

Dzisiaj mamy dla was nieco informacji na temat przyczyn bólu piersi i zapobieganiu nieprzyjemnym dolegliwościom z nim związanych.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Bolesne napięcie piersi i ich obrzmienie występuje w różnym nasileniu w zależności od rodzaju i ilości tkanki gruczołowej sutka. Cierpisz na zespól napięcia przed miesiączkowego. Czujesz pod palcami, że piersi są guzkowate i twarde, a brodawki sutkowe tak bolesne i nabrzmiałe, że nawet delikatne miseczki stanika wydają ci się szorstkie i twarde. Piersi bolą też przy wykonywaniu szybkich ruchów, a o bieganiu w tym czasie nie ma w ogóle mowy. Wszystkie te objawy znikają w momencie pojawienia się miesiączki. Najczęściej wracają mniej więcej na 10-14 dni przed następną menstruacją.

Rada: Bolesne napięcie oraz powiększenie sutków jest normalnym zjawiskiem w dniach poprzedzających miesiączkę, a spowodowane jest gromadzeniem się wody w tkance gruczołowej. Aby zmniejszyć bolesność piersi, należy ograniczyć spożycie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Powinno się również zrezygnować z picia kawy i mocnej herbaty oraz odstawić czekoladę i inne produkty zawierające kofeinę. Udowodniono bowiem, że to ona bywa przyczyną bolesności piersi.

Ciąża

Piersi stają się wówczas obrzmiałe i obolałe. Ból czasami jest kłujący, a czasami ciągły. Nawet w nocy nie możesz znaleźć sobie odpowiedniej pozycji do spania.

Na te dolegliwości nie ma żadnej rady, bowiem piersi już od pierwszych dni ciąży przygotowują się do karmienia. Około 5. tygodnia wyraźnie się powiększają, a pod skórą uwidacznia się siateczka naczyń żylnych.

Zapalenie gruczołów mlecznych

Przytrafia się to co trzeciej kobiecie karmiącej. Pierś najpierw zaczyna puchnąć, a następnie staje się zaczerwieniona i bardzo czuła na ucisk. Nawet delikatne dotknięcie wywołuje silny ból.

Do zapalenia gruczołów mlecznych dochodzi na skutek zatkania kanalików mlecznych. Mleko zbiera się w jednym miejscu i rozpycha kanaliki. W konsekwencji dochodzi do zapalenia.

Rada: Mimo bólu należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, jest to jedyna szansa na pozbycie się tej dolegliwości. Przy bardzo silnym stanie zapalnym lekarz może zalecić stosowanie maści i okładów.

Torbiele piersi

Łatwo je wyczuwasz. Są bowiem miękkie i wypełnione płynem. Uginają się pod palcami, jak worek z wodą. Torbiele mogą mieć różną wielkość, mogą być pojedyncze i mnogie. Na ogół nie powodują bolesności piersi, ale zdarza się, że uciskają na sąsiadujące z nimi nerwy i wtedy pojawia się ostry ból.

Rada: Jedynym sposobem jest odessanie płynu z torbieli, wykonane przez lekarza w znieczuleniu miejscowym.

Nieprawidłowe dawkowanie leków hormonalnych

Jeśli przyjmujesz leki hormonalne w niewłaściwych dawkach bez przestrzegania odstępów czasowych, mogą wystąpić zaburzenia hormonalne, a ich objawem jest właśnie ból piersi. W takim przypadku potrzebna jest fachowa porada lekarska i skorygowanie terapii.

Przyjmowanie środków antykoncepcyjnych

Prawdopodobnie masz niewłaściwie dobrane doustne hormonalne środki antykoncepcyjne. To one spowodowały zaburzenia w wydzielaniu hormonów i bolesność piersi. O tych dolegliwościach koniecznie trzeba porozmawiać z lekarzem. Prawdopodobnie, po badaniach, doradzi on zmianę leku.

Guzki w piersiach

Mogą okazać się zwykłymi włókniakami. Są twarde i może być ich kilka w jednej piersi. Mają zazwyczaj od 1 do kilku centymetrów. Podobnie jak torbiele mogą uciskać tkankę nerwową i stąd właśnie uczucie bólu.

Rada: Pomóc może tylko chirurg, usuwając włókniaki.

Reply