Dlaczego demakijaż jest ważny

Demakijaż jest bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji twarzy, a także zabiegów higienicznych.

Wiele kobiet uważa, że raz na jakiś czas może sobie pozwolić na niezmywanie makijażu na noc, zwłaszcza po imprezie czy szczególnie męczącym dniu. Jest to bardzo niedobre zachowanie, ponieważ makijaż pozostawiony na noc może poczynić na twarzy katastrofalne skutki, wśród których reakcja alergiczna jest tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Makijaż w nocy

Wytuszowane rzęsy mogą się połamać pod wpływem dociskania twarzy do poduszki, zwłaszcza jeśli są mocno umalowane tuszem słabej jakości, który je usztywnia.

Nawet jeśli się nie złamią, taka noc w makijażu z pewnością bardzo je osłabi i przesuszy. Umalowane oczy zaś staną się zapuchnięte i mogą być zaczerwienione, jednakże największe szkody grożą skórze, która potrzebuje nocnego odpoczynku od noszonego przez cały dzień makijażu. Jest to groźne zwłaszcza w przypadku osób, które nakładają na twarz dużą ilość kosmetyków, a do tego używają ciężkich, tłustych podkładów czy pudrów. Takie kosmetyki zatykają pory skóry, przez co jest ona niedotleniona i może zareagować wypryskami.  Z pewnością zaś nie będzie wyglądała korzystnie i jedna noc może zaskutkować tym, że będzie potrzebowała aż kilku dni, by wrócić do swojej właściwej równowagi. Ponadto skóra narażona na spanie w makijażu, nawet incydentalne, jest znacznie bardziej narażona na przedwczesne pojawianie się zmarszczek, zwłaszcza pod oczami, gdzie jest najcieńsza i najdelikatniejsza.

Nie tylko więc nie powinno się spać w makijażu, ale także unikać noszenia go przez cały dzień, a jeśli to niemożliwe, to przynamniej używać lekkich kosmetyków, które nie zatykają naturalnych otworów w skórze. Najlepsze będą do tego kosmetyki mineralne, które pozwalają skórze oddychać. Nic jednak nie jest w stanie zastąpić dokładnego demakijażu i trzeba przy tym pamiętać, by nie trzeć mocno skóry czy powiek, lecz przykładać do każdego miejsca nasączony wacik i czekać, aż preparat rozpuści kosmetyki. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie płynów do demakijażu, które stosuje się razem z wodą jak mydło. Nie trzeba wówczas pocierać skóry, lecz łagodnie ją masować, pocieranie wpływa bowiem na powstawanie zmarszczek.

Reply