Plamy starcze – zmora wielu kobiet

Jak radzić sobie z wrażliwą skórą?

Jak radzić sobie z wrażliwą skórą?

Plamki starcze są jednymi z pierwszych objawów starzenia się skóry. W ostatnich latach zaczynają się na nie jednak skarżyć nawet kobiety przed 30 rokiem życia.

Czy jest jakiś sposób, aby zapobiec ich pojawianiu się? Jak sobie z nimi radzić, jeżeli już się pokażą? 

Źródło problemu

Melatonina to składnik, którego ilość zależy od koloru cery. Im ciemniejsza jest nasza karnacja, tym mamy większą ilość melatoniny w naszej skórze. Wpływ na produkcję melatoniny mają promienie słoneczne, dlatego często właśnie opalanie się, zwłaszcza nadmierne, może przynosić skutki w postaci plamek. Szczególnie narażone na występowanie plam i przebarwień są cera, szyja oraz dekolt.

Zanim korzystanie z solarium nie było tak powszechne jak dzisiaj, plamy starcze pojawiały się u kobiet dopiero po 50 roku życia. Teraz problem ten jest znacznie bardziej nasilony. Najczęstszą przyczyną występowania plamek i przebarwień jest promieniowanie UV . Równocześnie jednak trzeba pamiętać, że mogą mieć one swoje podłoże w problemach z gospodarką hormonalnej, zażywaniu niektórych leków oraz aplikowaniu preparatów zawierających alkohol bezpośrednio na skórę.

Jak sobie radzić z plamami starczymi?

Nie powinno dziwić, że kiedy na skórze pojawią się niezbyt ładne plamy starcze, kobiety od razu chcą się ich pozbyć. Najlepiej szybko i skutecznie. Z reguły sięgają wówczas po mocne substancje i preparaty, co jest dużym błędem. Lepiej wybierać naturalne produkty. Warto wypróbować np. witaminę E, sok z natki pietruszki czy sok z cytryny. Co prawda na efekty trzeba będzie trochę poczekać, ale nie podrażnimy przy tym skóry, co bardziej by nam zaszkodziło niż pomogło.

Jeżeli zależy nam na szybszym, ale pewnym i bezpiecznym efekcie, możemy też udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego. Kosmetyczka określi, jaki zabieg będzie dla nas najlepszy: możliwy jest np. peeling chemiczny albo mikrodermabrazja.

Dobrym pomysłem jest także zasięgnięcie rady u lekarza od problemów skórnych. Dermatolog określi, jak głęboko osadzone są zmiany skórne i czy aby na pewno nie są to czerniaki. W razie potrzeby skieruje nas na zabieg laserowy czy to peeling medyczny, który poradzi sobie z naszym problemem najskuteczniej, lub zleci wykonanie dodatkowych badań.

Jak zapobiegać plamom starczym?

Aby skutecznie zapobiegać pojawianiu się plam starczych, a także pogłębianiu się już istniejących zmian, chrońmy swoją skórę przed promieniowaniem słonecznym. Obowiązkowo stosujmy filtry, najlepiej jak najwyższe, zwłaszcza wiosną i latem. Ograniczmy także do minimum wizyty w solarium czy bardzo intensywne kąpiele słoneczne.

Reply