Kardynał Jorge Bergoglio – nowy papież Franciszek I

Jorge Bergoglio

Kardynał Jorge Bergoglio – nowy papież Franciszek I

 

W dniu 13 marca 2013 roku, po 5 głosowaniu, w drugim dniu konklawe kardynał Jorge Bergoglio został wybrany nowym papieżem. Przyjął imię Franciszek I. Było to ogromne zaskoczenie dla wszystkich zgromadzonych, którzy obstawiali, iż jako że papież został wybrany tak szybko, na pewno będzie to jeden z spośród murowanych kandydatów.

Obstawiano między innymi, że może to być arcybiskup Mediolanu kardynał Angelo Scola. Po raz kolejny potwierdziło się przysłowie, iż kto wchodzi na konklawe papieżem, wychodzi z niego kardynałem.

Nowy papież wcześniej był arcybiskupem Buenos Aires i prymasem Argentyny. Jest to pierwszy w historii Kościoła papież z Ameryki Południowej, pierwszy papież spoza kontynentu europejskiego od czasów Grzegorza III i pierwszy w historii papież – jezuita. Ma 76 lat, a na świat przyszedł 17 grudnia 1936 roku. Więcej informacji na temat jego życia znajdziesz tutaj.

Wybrane przez niego imię Franciszek wyraża „prostotę i ewangeliczne świadectwo”, co podkreślił m.in. Rzecznik Watykanu Federico Lombardi, który, jak sam przyznał, również należy do grona osób zaskoczonych wyborem. Warto podkreślić, iż kardynał Jorge Maria Bergoglio był jednym z faworytów na konklawe… ale 8 lat temu, kiedy zmarł Jan Paweł II i wybierano wówczas jego następcę. Jak wiemy, został nim Benedykt XVI. Obecny papież zajął wówczas drugie miejsce.

Pierwsze słowa nowego Ojca Świętego brzmiały: „Bracia i siostry, dobry wieczór”, potem Franciszek I poprosił wszystkich zgromadzonych o modlitwę w intencji emerytowanego papieża, Benedykta XVI. Następnie wygłosił krótkie przemówienie, a potem udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

Widać było, że Franciszek I na początku nieco się denerwował, jednak już po końcowej modlitwie poprosił jeszcze raz o mikrofon i już trochę bardziej zrelaksowany z uśmiechem życzył wszystkim dobrej nocy. Nowy papież sprawia pozytywne wrażenie. Jaki będzie jego pontyfikat? Czy przyniesie zmiany i wielką reformę Kościoła? To wszystko pokaże czas.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=b5sS64cgjYQ[/tube]

Reply