Ostatnia audiencja Benedykta XVI

Benedykt XVI

Ostatnia audiencja Benedykta XVI

Szacuje się, że w ostatnim spotkaniu z abdykującym papieżem wzięło udział ponad  150 tys. osób.  Papież ze wzruszeniem podziękował wiernym zebranym na Placu Św. Piotra za przybycie i wsparcie. Podkreślił, że zrezygnował nie dla swojego dobra, ale dla dobra Kościoła.

Benedykt XVI swoją posługę papieską sprawował od 19 kwietnia 2005 roku. Podczas ośmioletniego pontyfikatu papież odbył 23 podróże zagraniczne. W jego imieniu ogłoszono 843 nowych błogosławionych ( w tym 10 Polaków) i 37 świętych ( 5 Polaków).

W czasie audiencji, która rozpoczęła się o godz. 10:30, Benedykt XVI dokonał podsumowania swojego pontyfikatu. Wiele mówił o Bogu i o tym, że Stwórca kierował nim w czasie służby kościołowi. Podkreślił, że w czasie jego pontyfikatu było wiele trudnych momentów i całą swoją służbę zawierzał Panu. Wspomniał także o momencie wyboru go na papieża.  Miał wtedy świadomość wielkiego ciężaru, jaki został przez Boga złożony na jego ramionach. Był jednak pewien, że Bóg go poprowadzi.

„Papież nigdy nie jest sam. Podjąłem ten krok z pełną świadomością jego wagi. Mam na względzie dobro Kościoła, a nie samego siebie”  – mówił Benedykt XVI, uzasadniając swoja decyzję.

Podkreślił także, że miał znaki od Boga, czuł się jak Święty Piotr. Nadal chce służyć Kościołowi. Podziękował również za wszelkie wyrazy szacunku i zrozumienia dla jego decyzji o abdykacji z powodu wieku i słabnących już sił.

W czasie audiencji papież zwrócił się do Polaków, powiedział:

„Ostatnia audiencja generalna jest okazją, by podziękować Bogu za nasze spotkania. Dziękuję za waszą obecność tu w Rzymie w minionych latach, za wspólną modlitwę, za wszystkie dowody sympatii. Dziękuję Bogu za pielgrzymkę do Polski na początku mojego pontyfikatu i serdeczne przyjęcie, jakiego doznałem. Mając wielkiego orędownika przed Bogiem, błogosławionego Jana Pawła II, trwajcie mocni w wierze!”

Papież pobłogosławił wiernych i objął modlitwą cały Kościół rozsiany po świecie.

Chwilę po zakończeniu audiencji na oficjalnym twitterze papieża pojawiły się słowa:

„ Gdyby tylko każdy mógł doświadczyć radości bycia chrześcijaninem, bycia kochanym przez Boga, który dał swojego Syna za nas”.

Benedykt XVI był bowiem pierwszym papieżem, który zaczął korzystać z mediów społecznościowych. Spotkało się to z wielką euforią szczególnie młodzieży.

Po abdykacji Benedykt XVI będzie nosił tytuł „emerytowanego papieża”, nadal będzie można zwracać się do niego „Wasza świętobliwość”. Papież nosił będzie białą prosta sutannę. Jego pontyfikat zakończy się w czwartek o godz. 20:00. W poniedziałek 4. marca ma odbyć się pierwsze posiedzenie kardynałów przed konklawe.

Reply