Dlaczego szkolenie BHP jest ważne?

bhp

Dlaczego szkolenie BHP jest ważne?

 

Podejmując nową pracę, każdy z pracowników musi obowiązkowo przejść szkolenie BHP. Dlaczego jest ono tak ważne? Jakie kary grożą za nieposiadanie kursu? O tym dziś. 

BHP dla każdego

Bez odpowiednich szkoleń zapewnionych każdemu pracownikowi żadna firma nie może egzystować. Jak już wspomniałam, higiena i bezpieczeństwo pracy to jedne z najważniejszych zagadnień zawartych w Kodeksie Pracy, a Dział X tytułuje rozdział BHP. Co składa się na owo szkolenie? Oczywiście są tam poruszone kwestie bezpieczeństwa w pracy, obowiązki pracodawcy i pracownika, obiekty i pomieszczenia pracy, maszyny, ochrona zdrowia, wypadki, środki ochrony itp.

Rola szkolenia BHP

Przestrzeganie przepisów BHP chroni nie tylko przed nieszczęśliwym wypadkiem, ale również przed niepożądanym wyzyskiem pracownika przez pracodawcę, np.: jeśli osoba pracuje w warunkach szkodliwych dla zdrowia, bo szef oszczędza na środkach nieszkodliwych, to mamy prawo to zgłosić. Szkolenia takie dostarczają wiedzy, co robić w sytuacjach niebezpiecznych, jak sobie radzić, aby nie wpaść w panikę, czy wiemy, jaki strój powinniśmy mieć w pracy przy kontaktach z substancjami niebezpiecznymi itp.

bhpJak odbyć szkolenie?

Obecnie wiele firm szkoleniowych samodzielnie dociera do klientów, którzy chcą poddać szkoleniu swoich pracowników. Przeprowadza je wykwalifikowany trener bądź grupa osób. W każdej firmie przekazywane wiadomości będą nieco różne, ale w każdym przypadku przygotuje ono osobę do wykonywania konkretnych obowiązków i zapobiegnie wypadkom.

Najważniejsze jest szkolenie BHP z punktu przygotowania do obsługi maszyn i urządzeń niezbędnych do pracy. Ważne jest również z tego powodu, że jeśli doszłoby do wypadku, a my nie mielibyśmy ukończonego kursu, nie otrzymamy odszkodowania.

Szkolić można na różne sposoby, np. przeprowadzając wykład z rozmową popartą prezentacją multimedialną drogą elektroniczną. Zajęcia trwają 3 godziny po 45 minut. We wszystkich przypadkach kurs prowadzi osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Warto również pamiętać o tym, że każde szkolenie BHP powinien przechodzić również właściciel czy szef firmy jako osoba w niej pracująca, a o tym często się zapomina. Istotne jednak jest, żeby pamiętać, że „bezpieczny pracownik to pracownik uświadomiony”.

Reply