Dlaczego tak ważna jest witamina K i D dla zdrowia niemowląt?

Już od momentu, kiedy wiesz, że pod twoim sercem rozwija się nowe życie – rozwija się twoje dziecko – chcesz dla niego wszystkiego, co najlepsze. To dla tej malutkiej istoty odstawiasz używki, zmieniasz dietę i cały swój styl życia. Gdy przychodzi na świat chcesz zapewnić maleństwu najlepszą dietę, który sprawi, że będzie zdrowo rósł i prawidłowo rozwijał. Jednak, jeśli karmisz piersią, to niestety nie jesteś w stanie zapewnić odpowiedniej podaży witaminy D oraz K, dlatego musisz sięgnąć po odpowiednie preparaty, o których z pewnością poinformuje cię lekarz pediatra.

Jestem taki bezbronny

Nowo narodzone dziecko jest zupełnie bezradne w obliczu całkiem nowej rzeczywistości, w jakiej dano mu się znaleźć. Będąc w brzuchu mamy zawsze miał ciepło cicho, sam czerpał jedzenie w chwili, gdy tego potrzebował. Dlatego teraz, po przyjściu na świat tak ważna jest właściwa opieka i troska o małego człowieka, a także o jego zdrowy rozwój, który zapewni urozmaicona i zbilansowana dieta. Bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju są witaminy D oraz K

Jak wynika z najnowszych zaleceń przez lekarzy pediatrów, noworodki oraz niemowlęta karmione piersią powinny otrzymywać 400 j.m witaminy D na dobę. Mleko matki zapewnia dziecku wszystko to, co najlepsze jednak mimo wszystko nie można zapominać o suplementacji witaminami. Z kolei dzieci karmione mlekiem modyfikowanym lub tylko sztucznie dokarmiane muszą mieć ściśle ustaloną dawkę witamin z lekarzem lub położną. Nie można podawać samowolnie jakichkolwiek witamin dziecku!

Witamina D

Witamina D produkuje się w ciele człowieka na skutek działania promieni słonecznych. Z racji naszego umiarkowanego klimatu ekspozycja na słońce może mieć miejsce jedynie od kwietnia do września, najlepiej między godziną 10 a 15 przez minimum kwadrans. Konieczne jest wyjście na dwór z odsłoniętymi ramionami i nogami, jednak bez użycia jakichkolwiek kremów z filtrem. Wiadomo, że w przypadku niemowląt takie wyjście absolutnie nie może mieć miejsca. Skóra dziecka w tym okresie jest zbyt delikatna, aby wystawiać ją na działania słońca, ponieważ grozi to jej podrażnieniem. Z kolei stosowanie filtrów ochronnych zmniejsza syntezę skórną aż o 90 %. Dlatego, jeśli chcesz zapewnić swojemu maluszkowi niezbędną mu dawkę witaminy D, musisz uzupełniać ją suplementami.

Witamina K

Jednak nie można pominąć innej, bardzo ważnej kwestii. Oprócz suplementacji witaminą D, bardzo ważne jest uzupełnianie niedoborów witaminy K. W organizmie człowieka pełni bardzo ważną rolę, ponieważ aktywnie uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, a jakiekolwiek niedobory wynikające z nieprzyjmowania witaminy K sprzyjają krwotokom. Aby uchronić niemowlę przed negatywnymi skutkami należy podawać mu tą witaminę aż do ukończenia trzeciego miesiąca życia. Pragnę zauważyć, że już w momencie narodzin, noworodek otrzymuje w szpitalu 0,5 miligrama wit. K domięśniowo. Zespół Ekspertów zaleca, aby niemowlęta karmione piersią otrzymywały dzienną dawkę w ilości 25 miligram na dobę.  Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym lub dokarmiane sztucznie powinny otrzymywać dawkę zgodną z zaleceniem lekarza pediatry.

Reply