Dom pod klucz – czy warto?

Dom pod klucz - czy warto?

Dom pod klucz – czy warto?

Dlaczego wykończanie domów „pod klucz” jest obecnie tak modne? Otóż, domy buduje się teraz na kredyt, budują je głównie ludzie młodzi, którzy są zbyt zapracowani, by nadzorować budowę domu, postępy w pracy. Muszą ciężko pracować, by spłacić te kredyty, a jednocześnie nie chcą i nie mogą poświęcać na budowę tyle czasu – aby nie brnąć w koszty wynajmu innego, tymczasowego mieszkania, muszą jak najszybciej się wprowadzić do swojego domu. Z kolei wykańczanie go to kolejna inwestycja, zatrudnianie kolejnej ekipy lub robienie tego samodzielnie, a to oznacza obsuw w czasie. Nie można sobie na to pozwolić, dlatego też trzeba, by czas od zlecenia budowy do wprowadzenia się był jak najkrótszy.

Na czym to polega?

Budowa domu ogólnie może skończyć się na trzech fazach: stanie surowym, deweloperskim albo pod klucz. Czym się różnią te trzy stany? Stan surowy to budowa domu od podstaw, z wyłączeniem instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania, drzwi, okien, parapetów itp. – to wszystko obejmuje stan deweloperski. Stan deweloperski to taki, w którym po zrobieniu drobnych wykończeń w zasadzie można zamieszkać – nawet gdyby się uprzeć, to można mieszkać tam bez tych wykończeń, bo jest to dom z wodą, prądem, drzwiami i oknami. A dom pod klucz obejmuje już w zasadzie wszystko, oprócz mebli – malowanie ścian, płytowanie, instalacja urządzeń sanitarnych, gniazdek elektrycznych i tak dalej. Innymi słowy – dom pod klucz to taki, w którym można zamieszkać choćby zaraz, gdy się tylko wniesie do niego kilka mebli i rzeczy osobiste. Takie rozwiązanie wydaje się dla wielu osób najkorzystniejsze. Po co samemu zawracać sobie głowę wykończeniami, gdy może to zrobić za nas kompleksowo ekipa budowlana?

Co daje budowa domu pod klucz?

Często, gdy buduje się dom, ma się ochotę samodzielnie nadzorować prace budowlane, wykończeniowe. Często właściciele domów chcieliby własnymi rękoma doprowadzić dom do stanu używalności „pod klucz”, zlecając tylko co niektóre trudniejsze prace specjalistom. Zlecenie „budowy pod klucz” specjalistycznej firmie budowlanej to pewność efektu, komfort, bezpieczeństwo. Na każdym etapie budowa i wykańczanie domu może być kontrolowane, monitorowane, ekipa budowlana wszak nie zrobi w danym domu niczego bez zgody i konsultacji z właścicielem. Jest to rozwiązanie może nieco droższe niż własnoręczne wykańczanie, przy którym odpadają koszty robocizny, ale z pewnością jest szybsze, sprawniejsze i efektowniejsze. Zlecając budowę domu pod klucz nie musimy się martwić tym, by wynajmować specjalną ekipę wykończeniową, zamawiać materiały itp. Wszystkim tym zajmuje się firma, której zleciliśmy kompleksową budowę. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne – zlecić budowę domu i czekać tylko na sygnał do wprowadzenia się do niego. Dlatego też coraz więcej ludzi obecnie wykorzystuje możliwość zlecenia kompleksowej budowy.

Reply