Idealny pies dla dziecka

Idealny pies dla dziecka

Idealny pies dla dziecka

Chcesz spełnić marzenie dziecka o własnym psie? Przy wyborze powinieneś kierować się przyjaznym nastawieniem zwierzaka do otoczenia oraz zgodnym usposobieniem.

A oto kilka polecanych ras psów:

 

Golden retriever

golden retrieverZabawa z ludźmi to jego pasja. Jest wylewny w uczuciach, przymilny, psotny, radosny. Z pewnością nie nadaje się dla osób potrzebujących idealnej ciszy i spokoju. Łagodny i zrównoważony golden retriever to myśliwy, który doskonale się czuje w rodzinie i cierpliwie znosi stałe zaczepki i pieszczoty ze strony dzieci. Potrzebuje regularnego szczotkowania i bardzo dużo ruchu. Wysokość: ok. 56-61 cm; ciężar: ok. 29-33 kg.

Golden retrievery bardzo pragną uwagi i czułości.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=hV7smtsYqAw&feature=endscreen&NR=1[/tube]

 

Dopiero po ukończeniu 10-12 lat dziecko jest na tyle dojrzałe psychicznie, by stać się prawdziwym, odpowiedzialnym opiekunem zwierzaka.

Labrador retriever

Jest mniej hałaśliwy od goldena, to jeden z najmilszych i najpopularniejszych psów rodzinnych na świecie. Wyśmienity pływak i myśliwy, idealny w roli towarzysza dla dzieci. Podobnie jak golden nie lubi samotności. Ma krótką, gęstą sierść wymagającą systematycznego szczotkowania. Potrzebuje bardzo dużo ruchu. Wysokość: 56-61 cm; waga: 27-33 kg.

Jamnik szorstkowłosy

Wesoły, energiczny, uczuciowy, oddany, dość uparty. Wymaga łagodnej i cierpliwej tresury. Dobrze przystosowuje się do stylu życia rodziny. Jest czujnym stróżem, głośno szczeka, gdy ktoś obcy kręci się w pobliżu domu. Nie potrzebuje zbyt dużo ruchu. Może jednak chodzić na całkiem długie spacery, jeżeli przyzwyczaisz go do tego od małego. Odmiana standardowa (są też miniaturowe i królicze) mierzy około 23 cm, waży 5,5-11 kg.

Dla rodzin z dziećmi najlepsze są rasy pozbawione ambicji przywódczych.

bokserBokser

To prawdziwy sportowiec. Bardzo sprawny fizycznie, energiczny, żywiołowy. Posłuszny, przywiązany do rodziny, dobry obrońca. Jest wrażliwy, łagodny i otwarty. Nie stroni jednak od bójek z innymi psami, dlatego wymaga konsekwentnego wychowania. Czasami zbyt natrętnie okazuje swoje uczucia. Jego radość życia jest wprost zaraźliwa. Rozbawi najbardziej melancholijnie usposobione dziecko, ale jego stałym opiekunem powinien być nastolatek, którego nie zmęczy nadaktywność przyjaciela. Krótka, gładka i połyskliwa sierść jest łatwa w pielęgnacji. Wysokość: 57-63 cm; waga: 24-34 kg.

 

 

Wyjaśnij dziecku, że nawet najłagodniejszego psa nie należy drażnić.

Cocker spaniel angielski

spanielNiewielki pies myśliwski płoszący i aportujący zwierzynę. Ma radosne usposobienie, jest bardzo łagodny, uległy, przyjazny (nawet w stosunku do obcych). Ten pełen energii pies o melancholijnym spojrzeniu i długiej, pięknej sierści wymaga sporo ruchu i dokładnej pielęgnacji: czyszczenia uszu raz w tygodniu i codziennego czesania oraz szczotkowania. Na spacerach powinien dostawać zadania do wykonania, np. aportowanie patyka. Wymaga regularnych kąpieli.
Wysokość: 38-43 cm; waga: 11-16 kg.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=wBP-NulYg9E[/tube]

 

Yorkshire terier

Należy do najmniejszych psów na świecie. Yorkies kiedyś polowały na szczury, a dzisiaj są ozdobą salonów. Mają żywy temperament, są trochę apodyktyczne, bardzo przywiązują się do właściciela. Yorkie pozwala się nosić na rękach, co doceni każda mała dziewczynka.
Jest wrażliwy na niską temperaturę, dlatego zimą potrzebuje kubraczka. Długą jedwabistą sierść trzeba codziennie szczotkować i czesać. Yorka można też strzyc na krótko (jeśli nie bierze udziału w wystawach).
Wysokość: 17-22 cm; waga 1,5-3 kg.

Młody opiekun powinien uczyć psa posłuszeństwa.

Beagle

Ze względu na łagodny charakter i przyjacielski stosunek do całego świata beagle jest doskonałym kandydatem na towarzysza dla dzieci. Ten wesoły, chętny do zabawy pies gończy, silny, wytrzymały w pogoni za zwierzyną, wygląda jak przepiękna pluszowa zabawka. Używany jest przez myśliwych do polowań na zające, lisy, dziki, jelenie i ptactwo. Przez całe wieki beagle’s trzymane były w sforach i z tego powodu bardzo źle znoszą samotność. Jeśli więc przez wiele godzin dziennie nie ma w twoim domu żywej duszy, nie decyduj się na kupno zwierzaka tej rasy. Beagle’s nadają się dla dzieci ruchliwych, lubiących długie spacery i zabawy. Sierść nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji.
Wysokość: 33-40 cm; waga: 17-20 kg.

PiesBeagle jest ciekawy świata, przyjazny dla innych psów, ale niezbyt posłuszny.

 

Jak nie sprawić dziecku zawodu?

Dziewczynce, która marzy o spokojnym kanapowcu do przytulania, nie kupuj żwawego boksera czy beagle’a. Z potężnym psem rasy obronnej może sobie nie poradzić nawet silny nastolatek. Duże skoczne szczeniaki w zabawie często przewracają małe dzieci. Psy miniaturki (np. yorkshire teriery) mają bardzo kruche, delikatne i cienkie kości – niezbyt ostrożne dziecko może je niechcący uszkodzić, dlatego wspólne zabawy muszą się odbywać pod kontrolą dorosłych.

Bądź mądry przed szkodą

Niektóre rasy psów nie przepadają za towarzystwem małych dzieci. Należy do nich większość ras obronnych (rottweilery, dobermany), niektóre psy myśliwskie (np. niemiecki wyżeł szorstkowłosy) i pasterskie (np. berneński pies pasterski). Na nieprzewidywalne zachowania dzieci źle reagują także teriery, charciki włoskie, pekińczyki, chow-chow, pit-bulteriery. Urokliwe, modne teraz shar peie z mnóstwem zmarszczek i fałd na skórze to psy bardzo powściągliwe, nie lubią brania na ręce, chcą dominować w stadzie i w zasadzie nie poddają się szkoleniu.

 

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=Y-2U1SoHelo[/tube]

 

O czym powinieneś wiedzieć

  • Przed podjęciem ostatecznej decyzji poproś przyjaciół i znajomych, którzy mają psy interesujących cię ras, o podzielenie się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
  • O sprawdzonych hodowców możesz zapytać lekarzy weterynarii. Wielu z nich ma kontakty z psami pochodzącymi z dobrych hodowli i może pomóc w znalezieniu zwierzaka o odpowiadającym ci usposobieniu i temperamencie.
  • Warto także zwrócić się do Związku Kynologicznego o pomoc w nawiązaniu kontaktu z godnymi zaufania hodowcami.
  • Innym sposobem jest odwiedzenie wystawy psów rasowych lub sprawdzenie ogłoszeń w specjalistycznych czasopismach.

Reply