Ważne badanie dwulatka – bilans
Kiedy dziecko skończy dwa lata czeka je specjalne badanie kontrolne, czyli bilans. Pierwsze ważne badania dziecko przechodzi tuż po przyjściu na świat, jeszcze w szpitalu. Lekarz wtedy ocenia oddech, pracę serca, reakcję na bodźce, napięcie mięśni i kolor skóry.
Następne okresowe badanie
Kolejne przejściowe badania dziecko musi przejść po ukończeniu drugiego roku życia. Podczas tego badania lekarz bardzo starannie sprawdza jak i w jakim tempie dziecko rozwinęło się od narodzin, czy nie ujawniły się jakieś poważne problemy zdrowotne, wady rozwoje, które mogły nie być widoczne w okresie poniemowlęcym. Na tym etapie rozwoju dziecka wiele zaburzeń zdrowotnych można całkowicie wyleczyć, co w późniejszym wieku może być niemożliwe, dlatego bilans dwulatka jest tak ważnym badaniem.
Przed przystąpieniem do oceny fizycznego rozwoju lekarz będzie badał jego umiejętności motoryczne. Wiąże się to z cyklem pytań; czy maluch biega, chodzi po schodach, czy potrafi wspiąć się na krzesło, czy bawi się klockami czy samodzielnie posługuje się sztućcami. Pediatra będzie sprawdzał czy dziecko rozumie polecenia. W trakcie wizyty lekarz waży i mierzy dziecko a wyniki nanosi na siatkę centylową, co pozwala sprawdzić czy dziecko rośnie proporcjonalnie – czy nie jest zbyt otyłe lub zbyt szczupłe w stosunku do swojego wzrostu i czy mieści się w standardach przypisanych do jego wieku, płci i czy rozwija się w jednakowym tempie.
Bardzo ważna jest także kontrola wzroku i słuchu. Rodzicom trudno obserwując dziecko wywnioskować czy ono na pewno dobrze widzi i słyszy. A im wcześniej wykryte zostaną jakiekolwiek wady w funkcjonowaniu tych zmysłów, tym lepiej dla rozwoju dziecka.
Wizyta u pediatry
Pediatra sprawdza również czy dziecko nie ma wad postawy. Będzie obserwował, w jaki sposób dziecko się porusza, czy nie kiwa się bądź czy nie utyka, jak stawia stopy, czy klatka piersiowa nie jest zniekształcona. Osłucha także serce i płuca by wykluczyć ewentualne choroby serca i układu oddechowego. Lekarz obejrzy także zęby czy wszystkie prawidłowo wyrosły. Bilans to również świetna okazja by sprawdzić czy dziecko otrzymało wszystkie obowiązkowe szczepienia ochronne, by w razie potrzeby móc je uzupełnić.
Wyniki badań bilansowych pediatra zapisuje w specjalnym formularzu, który zostanie dołączony do karty zdrowia dziecka. Dopilnować należy, aby wyniki te zostały zapisane w książeczce zdrowia dziecka. To ona będzie towarzyszyła dziecku przy kolejnych badaniach, a także w czasie wizyt u lekarzy specjalistów. Ponadto informacje o stanie zdrowia z dzieciństwa mogą przydać się w późniejszym diagnozowaniu ewentualnych chorób.
Należy pamiętać, że wszystkie badania bilansowe nie tylko te pierwsze są ważne. Dziecko cały czas rośnie i rozwija się, a bilanse pozwalają na szczegółową kontrolę czy procesy te przebiegają prawidłowo. Dlatego po tzw. Bilansie 0 przeprowadzanym parę dni po urodzeniu oraz badaniu w drugim roku życia, należy zgłaszać się z dzieckiem na następne bilanse, które powinny odbywać się po skończeniu 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia.