e-papieros, czyli zdrowe, czyste i tanie palenie

E-papieros

E-papieros

Palenie papierosów nie dość, że jest szkodliwe dla naszego organizmu, to jest jeszcze strasznie drogie. Mimo tego szacuje się, że w Polsce mamy prawie 9 milionów nałogowych palaczy! Część z nich z pewnością chce pozbyć się nałogu, ale – jak wiadomo – nie jest to proste. Być może więc zamiast palenie rzucać, warto je chociaż… zmienić. I zdecydować się na e-papierosa!

Przedrostek „e” nie oznacza w tym wypadku niczego internetowego. E-papieros to rzecz jak najbardziej realna. Czym jest? Mówiąc krótko jest to plastikowa „rurka” w kształcie papierosa, którą można… palić! Podobnie jak zwykłego papierosa. Jak to możliwe?

Jak działa e-papieros?

Już wyjaśniamy. E-papieros to urządzenie elektroniczne, które składa się z trzech części:

  1. Źródła zasilania, czyli akumulatora zasilającego całe urządzenie.
  2. Kartridża – pojemnika na płyn.
  3. Atomizera – urządzenia, który zamienia płyn w… dym (a konkretyzując: parę).

Zasada działania e-papierosa jest prosta: do „maszyny” wkładamy pojemniczek z płynem, w którym znajduje się nikotyna oraz substancje smakowe i/lub aromatyczne. Następnie „zaciągamy się”, co powoduje aktywację atomizera, który zamienia płyn w coś a’la dym tytoniowy, który wdychamy. Jednocześnie z e-papierosa unosi się dymek. Wszystko wygląda zatem tak, jak byśmy palili tradycyjnego papierosa.

W rzeczywistości palimy sam tytoń, najczęściej smakowy, zaś samo palenie bardziej przypomina palenie shishy niż zwykłych papierosów (przynajmniej pod względem smaku). Płyny do e-papierosów mogą mieć bardzo różny aromat. I tak możemy zapalić sobie papierosa o smaku mięty, coca-coli, jabłka, wiśni, cytryny, kawy, red-bulla czy whisky! Oczywiście dostępne są również smaki zwykłego tytoniu.

Zalety e-papierosów

Duża różnorodność smaków i możliwości jest jedną z wielu zalet e-papierosów. Ale są też inne.

Przede wszystkim, e-papierosy są zdrowsze niż zwykłe palenie. Płyn do e-papierosów zawiera co prawda tytoń (a także glicerynę i glicerol), ale nie zawiera substancji smolistych. Dzięki temu palacz nie wdycha ponad 4000 szkodliwych związków chemicznych (warto w tym miejscu dodać, że ilość samej nikotyny też można regulować, bo w sprzedaży są płyny o różnej zawartości nikotyny). E-papierosy nie są też szkodliwe dla otoczenia – tzw. palenie bierne w tym przypadku nie występuje.

Jest i aspekt ekonomiczny e-palenia. Palenie e-papierosów jest znacznie tańsze niż tradycyjne palenie. Sam e-papieros kosztuje co prawda około 100 – 150 złotych, ale jest to wydatek jednorazowy. Później jedynym kosztem jest wymiana zużywających się części: kartridży, atomizerów i – przede wszystkim – płynów. Można przyjąć, że koszt e-palenia to około 50 złotych miesięcznie. Jeśli zatem palisz przynajmniej 3-4 papierosy dziennie, e-papieros będzie tańszy!

Kolejnym pozytywnym aspektem e-papierosów jest to, że można palić je wszędzie. Dym z e-papierosów nie śmierdzi, nie „wchodzi” w ubrania, nie przeszkadza innym ludziom. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, by e-papierosa zapalić sobie w domu, w pracy czy w autobusie. Koniec z wychodzeniem na zewnątrz (zimą!) czy otwieraniem okien! Koniec z szukaniem popielniczki, petami i brzydkim zapachem!

Rzuć palenie z e-papierosem!

Jeśli masz dość kłopotów i wydatków z paleniem papierosów, ale nie możesz poradzić sobie z nałogiem, e-papieros będzie dla Ciebie rozwiązaniem idealnym. Małe dawki nikotyny zawarte w e-papierosach działają bowiem podobnie jak tabletki wspomagające rzucenie palenia. Poza tym, skorzystasz ze wszystkich atutów, które wymieniłem wyżej!

2 komentarze

  1. Cerber
    • Sebio

Reply