Kiedy i jak osuszać budynki?

Kiedy i jak osuszać budynki?

Kiedy i jak osuszać budynki?

Skąd to się bierze? Wilgoć w mieszkaniu to w dużej mierze wina murów, nieprawidłowego budownictwa. Przez to ściany wilgotnieją od wewnątrz, gdy na dworze jest upał, a w chłodne, deszczowe dni „wchłaniają” wodę do środka.

Czemu wilgoć należy zlikwidować?

Mieszkania zawilgocone łatwo rozpoznać. To w nich na ścianach można znaleźć grzyb, panuje tam nieświeży, „piwniczny” zapach. To tam pozostawione ubrania po kilku tygodniach, czy nawet dniach pleśnieją. Czuć, że jest tam dość chłodno, cyrkulacja powietrza jest niewielka. Przede wszystkim jednak zapach, który przenika wszystko, co znajduje się w mieszkaniu, uczucie stęchłego powietrza, powodują, że mieszkańcy takich domów pragną szybko coś z tym zrobić. Osuszanie mieszkań jest szczególnie ważne w przypadku obszarów objętych powodzią. Wszak domy to inwestycje, które pochłaniają wieloletnie oszczędności, są tym, na co pracujemy najciężej i czego najbardziej boimy się stracić. Dlatego, choć czasem chuchamy i dmuchamy na nasze mieszkania to warunki atmosferyczne powodują, że pochłania ono coraz więcej wilgoci, mury są zimne, obślizgłe i zagrzybione, a wewnątrz takiego domu nie da się mieszkać. Tynk złuszcza się ze ścian, wszelkie tkaniny wilgotnieją, meble pokrywają się pleśniowym meszkiem, warunki nie sprzyjają oddychaniu świeżym powietrzem, czystości ani higienie. Dlatego też wilgoci w mieszkaniach, bez względu na jej pochodzenie, należy się pozbywać.

Niestety, środki powierzchniowe nie działają.

Gdy pojawi się grzyb na ścianie, a w mieszkaniu czuć wilgoć, nie ma szans pozbyć się tego domowymi sposobami. Stosowanie grzybobójczych preparatów pomaga, ale tylko na krótko, i tylko wtedy, gdy po zastosowaniu ich w mieszkaniu będzie zapewnione suche powietrze. Szorowanie ścian i wietrzenie pomieszczeń w suche, upalne dni, jest całkiem skuteczne, ale niepraktyczne – musielibyśmy całymi dniami mieć wszystkie okna w mieszkaniu otwarte na oścież, by był jak największy przeciąg, a jest to niewygodne i często niemożliwe. Poza tym potrzeba do tego skoncentrowanej siły.

Jak osusza się budynki budynków?

Osuszanie budynków to nic innego jak wykonanie przez specjalistyczną ekipę usługi, która polega na włączeniu urządzeń grzejących, wietrzących i pompujących wewnątrz mieszkania. Są specjalne firmy, które tylko tym się zajmują. Wystarczy zadzwonić i umówić się w dogodne dni, najlepiej w czasie urlopu, na osuszanie ścian. Specjaliści oceniają stan ścian, stan wentylacji, robią wstępną wycenę i używają specjalnych urządzeń. Należy tez przede wszystkim usunąć przyczynę zawilgocenia, którą również oceniają specjaliści. Po jej usunięciu budynek wyschnie swoim tempem, ale dosuszenie jest potrzebne, by jak najszybciej pozbyć się problemu. Osuszanie trwa zwykle kilka-kilkanaście godzin. Nie da się ukryć, że jednak w tym czasie mieszkanie jest niemal całkowicie wyłączone z użytkowania. Koszt takiej inwestycji to około kilku tys. zł. W zależności od powierzchni mieszkania i sposobu osuszania.

Reply