Jak wybrać firmę budowlaną?

Firma budowlana

Jak wybrać firmę budowlaną?

Każdy, kto aktualnie buduje lub planuje w przyszłości wybudować swój własny dom, stanie przed koniecznością wyboru firmy budowlanej. Decyzja ta jest niezwykle ważna, bo to od niej będzie zależało, czy dom będzie taki, jaki faktycznie planowaliśmy, czy nie będzie opóźnień, dodatkowych, niespodziewanych kosztów i innych przykrych niespodzianek.

Ludzie nadal często popełniają błąd, kierując się ceną usług. Oczywiście nie zawsze niska cena oznacza brak profesjonalizmu, jednak należy ostrożnie podchodzić do ofert, które są znacznie niższe niż średnia na rynku.

Która firma najlepsza?

Warto zapłacić trochę więcej za firmę, która postawiła już kilka domów, przez co posiada cenne doświadczenie, niż mniej za taką, która dopiero startuje w branży. Doświadczenie wynikające z budowy domów może okazać się bezcenne w sytuacji, gdy pojawi się jakaś niespodziewana trudność (Ktoś może zarzucić, że jest to lekka dyskryminacja nowych firm, które dopiero starają się zaistnieć na rynku i przecież jakoś to doświadczenie muszą zdobyć. Może i tak, jednak należy pamiętać, że budowa domu, to wydatek kilkuset tysięcy złotych, czy naprawdę chcemy, by ktoś zdobywał doświadczenie kosztem naszych pieniędzy? Czasem „dobre serce” warto odsunąć na bok).

Wybór firmy budowlanej

A jak szukać takich firm? Na pewno nie warto patrzeć wyłącznie na ogłoszenia w gazetach, gdyż w takim przypadku praktycznie nic nie wiemy o wykonawcy. Do tego nie ma co ukrywać, z reklamy w gazetach zazwyczaj korzystają firmy dopiero się rozwijające, które jeszcze nie mają doświadczenia i których nie stać na reklamę w innych mediach.

Sposoby na wybór firmy budowlanej

  • Najlepszym sposobem bez wątpienia jest polecenie przez znajomych. Jest to stary sposób, który na dobrą sprawę sprawdza się w każdej kwestii. Jeśli mamy znajomych, którzy już mają swój dom i widzimy, że jest dobrze zbudowany, to spytajmy ich z kim współpracowali i również skorzystajmy z jego usług. Nawet jeśli koszt miałby być trochę wyższy niż planowaliśmy, to warto wydać te pieniądze, bo w tym przypadku mamy pewność, że firma zna się na rzeczy.
  • Inną dobrą opcją jest Internet. W sieci jest dużo firm, dzięki czemu stosunkowo łatwo można znaleźć wykonawców, a wybór tego właściwego znacznie ułatwią nam komentarze dotychczasowych klientów. W tym wypadku warto także korzystać z moderowanych for tematycznych, na których mamy pewność, że czytane komentarze są prawdziwe (tym samym unikamy sztucznej reklamy, jaką zwykle prowadzą firmy).
  • Ostatnią opcją jest udanie się do biura nieruchomości. Pracownicy tych biur z reguły mają bardzo dobre rozeznanie w rynku i wiedzą, które firmy budują dobre jakościowo domy, a których lepiej unikać.

Pamiętajmy, przy wyborze firmy budowlanej z pewnością nie warto się spieszyć. Poświęcenie czasu na dobry wybór na pewno zaowocuje stosunkowo krótkim czasem budowy i pełnym zadowoleniem z wybudowanego domu. A zważywszy, że budynek ten ma służyć jego mieszkańcom najprawdopodobniej do końca życia, to sprawa ta wydaje się niezwykle istotna.

One Response

  1. Jonny

Reply