Blachodachówka kontra dachówka

Blachodachówka kontra dachówka

Każdy, kto zamierza rozpocząć budowę domu lub jest w trakcie realizacji inwestycji, staje przed trudnym wyborem. Chodzi o dobór pokrycia dachowego. Sprawdź, w czym możesz wybierać!

Obecnie na rynku za najpopularniejsze uważa się blachodachówki oraz dachówki. Wielu ludzi decyduje się na zakup któregoś z tych materiałów. A Ty co wybrałbyś dla siebie?

A może blachodachówka…

Cechą charakterystyczną blachodachówek jest fakt, że nie przyjmują wilgoci i nie odkształcają się pod naporem wody. Wykazują silną odporność na rdzę, wszelkie uszkodzenia czy trwałość powłoki. Wielu producentów oferuje swoim klientom blachodachówkę z posypką, która wyglądem imituje prawdziwą dachówkę. Mimo że jest droższa, to jednak odznacza się lepszymi właściwościami.

Za sprawą zastosowanej żywicy blacha cieszy się przez lata idealnym połyskiem, jednocześnie chroni przed rozrostem mchów i grzybów. Inną, równie ważną cechą charakterystyczną blachodachówek, jest fakt, że pod wpływem temperatury zmieniają swoje wymiary. Dlatego szalenie istotny jest jej montaż na dachu. Gwarancja producenta na ten produkt waha się zazwyczaj w granicach 10-12 lat, a jej trwałość szacowana jest na 25-70 lat. Blachodachówka sprawdzi się idealnie na dachach o dużych powierzchniach, o prostej, niezbyt skomplikowanej konstrukcji.

…lub dachówka

Dachówka jest materiałem bardzo trwałym, wytrzymałym, któremu nie jest straszny zalegający śnieg. Podczas transportu trzeba bardzo uważać, ponieważ dachówka jest stosunkowo krucha i bardzo łatwo o jej uszkodzenie. Jednak zamontowana na dachu daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. I nie wpływa na jej właściwości tendencja do nasiąkania wodą.

Producenci określają trwałość dachówki nawet na 100 lat! Przykładem tego mogą być stare kamienice, których dachy pokryte są dachówkami. Dachówka okazuje się najbardziej przydatna wtedy, gdy mamy do ułożenia skomplikowany w konstrukcji dach. Jej niewielkie rozmiary znacząco ułatwiają pracę.

Do wyboru, do koloru

Nawet najbardziej wymagający klienci mogą być spokojni o bogactwo wzorów i kolorów. Dotyczy to zarówno blachodachówek, jak i dachówek.

Istnieją w sprzedaży blachodachówki, które wyglądem przypominają dachówki, za sprawą specjalnych wytłoczeń. Można je kupić w wielu odcieniach, nawet na specjalne zamówienie z palety RAL.  Najbardziej popularne są wszelkie rudości, brązy, szarości i czerwienie.

Z kolei dachówki posiadają wiele kształtów. Najbardziej powszechne są zakładkowe, mnich-mniszka, esówka czy karpiówki. Szeroki wybór dotyczy także kolorystyki, choć klienci najczęściej wybierają kolory ceglaste.

Kilka słów o ciężarze

Blachodachówka jest materiałem lekkim, metr kwadratowy waży w granicach 2-6 kilogramów. Jednak lekkość nie wpływa dobrze na tłumienie hałasów. Dlatego w celu wygłuszenia ważna jest właściwa izolacja poddasza. Z kolei plusem jest konstrukcja więźby, która jest lżejsza i znacznie prostsza.

Dachówka jest bardzo ciężka. Metr kwadratowy waży często blisko 65 kilogramów! Plusem tego jest fakt, że idealnie tłumi hałasy, użytkownicy domu nawet nie spostrzegą, kiedy na dworze pada deszcz. Jednak do montażu potrzebna jest solidna więźba i tu należy liczyć się ze znaczącym kosztem budowy konstrukcji dachu.

Reply