Skutki złej wentylacji w domu czy mieszkaniu

Skutki złej wentylacji w domu

Skutki złej wentylacji w domu

Najczęściej, kiedy w mieszkaniu jest zimno, wymieniamy nieszczelne okna i drzwi na te bardziej nowoczesne, wyprodukowane w oparciu o najnowsze technologie produkcji. I choć z pozoru mogłoby się wydawać, że problem został zażegnany, to pojawia się kolejne zmartwienie – wentylacja.

Dzisiaj wyjaśnimy szereg wątpliwości związanych z wentylacją w domu – dlaczego jest ważna, w jaki sposób warto o nią dbać, do czego może prowadzić niewłaściwa wentylacja itp. Zapraszamy do lektury!

Wentylacja a alergie

Codzienne użytkowanie pomieszczeń sprawia, że w powietrzu zaczynają tworzyć się substancje szkodliwe dla człowieka. Poza tym dzisiaj przywiązuje się wielką wagę do budowania szczelnych budynków, których zadaniem jest oszczędzanie energii. W efekcie coraz mniej świeżego powietrza wpada do środka naszych domów. Brak odpowiedniej cyrkulacji powoduje, że wszystkie naprodukowane szkodliwe substancje pozostają we wnętrzu. I takim powietrzem oddychamy. Gdyby mieszkanie było właściwie wentylowane – problemu by nie było.

Dla wielu z nas fakt ciepłego i cichego domu jest powodem do zaszczytów. Nie mamy pojęcia, jak wiele chemii krąży w takim mieszkaniu. A zła wentylacja jest często przyczyną chorób alergicznych. Ból głowy, osłabienie, zmęczenie, infekcje dróg oddechowych – to jedne z licznych objawów świadczących, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Pleśnie i grzyby

Z upływem czasu skroplona para na oknach może powodować powstawanie grzybów i pleśni na ścianach. Wszystko za sprawą nadmiernej wilgoci, która jest skutkiem niedostatecznej wentylacji. Wilgotność na poziomie do 100 procent powoduje namnażanie się pleśni i grzybów, a domownicy przebywający w takich pomieszczeniach są szczególnie narażeni na grypę, odrę, gruźlicę czy astmę.

Winne roztocza

W ciepłym i wilgotnym środowisku duże pole do popisu mają roztocza, które są najważniejszym alergenem odpowiedzialnym za infekcje górnych dróg oddechowych oraz astmę oskrzelową. Szczególnie dzieci są na nie najbardziej narażone, ponieważ spędzają w domu największą ilość swojego czasu. Poduszki, pościele, kołdry, dywany, pluszaki – to miejsca, w których roztocza mają najlepsze warunki do bytowania. Aby się ich pozbyć, należy często prać te przedmioty w wysokiej temperaturze. Pluszaki można wkładać do zamrażalnika, a zimą wystarczy wystawienie ich na balkon.

Czworonożni przyjaciele

Podobnie jak niebezpieczne są alergeny kurzu, tak i te pochodzenia zwierzęcego powinny wzbudzić naszą czujność. Nawet jeśli nie mamy bezpośrednio w domu żadnego zwierzaka, to i tak jego sierść może przenieść się do naszego domu. Znajdujące się w niej alergeny powodują choroby dróg oddechowych: katar sienny i astmę. Za sprawą dobrej wentylacji i utrzymywaniu czystości w domu wyraźnie zmniejszamy skutki działanie tych alergenów.

Szkodliwe gazy

Z powodu złej wentylacji dochodzi do obniżenia zawartości tlenu w powietrzu aż do poziomu 19 procent. W procesie oddychania powstaje dwutlenek węgla, który niewydalony na zewnątrz w nadmiarze zaczyna gromadzić się w naszym domu. Przebywanie w takim pomieszczeniu może skutkować omdleniem, jak również kłopotami z koncentracją i przewlekłym zmęczeniem. O wiele bardziej niebezpieczny jest tlenek węgla, który ulatnia się podczas pracy domowych urządzeń. Jest zupełnie bezwonny i niewyczuwalny dla człowieka. Skutkuje omdleniem, bólami głowy, mdłościami, zmęczeniem czy nawet może prowadzić do śmierci!

Reply